İlköğretim 4-8. sınıf öğrencilerinin biyolojik zenginlik olarak bitkiler hakkındaki bilgileri
Primary school 4-8th level student's knowledge about plants as biological wealth
- Tez No: 191746
- Danışmanlar: PROF. DR. SEMA ERGEZEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Eğitim ve Öğretim, Biology, Education and Training
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ortaöğretim Fen ve Matematik Alanları Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 189
Özet
Bu çalışma, ilköğretim 4-8. sınıf öğrencilerinin bitkileri ?doğal zenginlik-biyolojik zenginlik? olarak öğrenip öğrenmediklerini sorgulamak amacı ile yapılmıştır.Çalışmada 4 ve 5. sınıf öğrencilerinin bilgisi görüşme yöntemi ile, 6 - 8. sınıföğrencilerinin bilgisi ise bilgi testleri ile tespit edilmiştir. Görüşmelerde bilgi tespiti içinhazırlanan soru ve bilgi kayıtları formları ile 6 - 8. sınıf bilgi testleri, Milli EğitimBakanlığı İlköğretim 4 - 8. Sınıf Fen ve Teknoloji Ders Programı (2005) ve Fen BilgisiDers Programına (2000) göre hazırlanmıştır. Sorular programlarda işlenilen konulartemel alınarak sorulmuştur.Çalışma İstanbul'un iki ayrı ilçesinde 6 farklı okulda, toplam 1650 öğrenciyikapsamaktadır. Okullar, ilçelere göre farklı sosyoekonomik aile yapısındaki öğrencileresahiptir. Görüşmeler ve test sonuçları, öğrencilerin aile demografik bilgileri de gözönüne alınarak analiz edilmiştir.Sonuç olarak ilköğretim öğrencilerinin (4 - 8. sınıf) bitkileri ?ülkenin biyolojikzenginlikleri? olarak öğrenemedikleri, bilgilerini yaşamla birleştiremedikleri, bilgilerinkavramsal ve yapılanmacı olarak öğrenilmiş olmadığı bulunmuştur. Bu sonuçlar, dersprogramlarının ve öğretmenlerin öğretiminin yeterli olmadığını ortaya koymuştur.
Özet (Çeviri)
ABSTRACTThis study has been done with the aim of to determine primary school, 4-8th levelstudent?s knowledge for plants as ?natural wealth-biological wealth?.The knowledge of 4th and 5th level students determined with interview methodand 6-8th level students with knowledge tests. Both the interview ?question andrecording forms? and knowledge tests were prepared according to Turkish EducationMinistry Curriculums (2000-2005) of ?Science and Technology? courses.The study was carried out at two districts of Istanbul and included 1650 studentsfrom 6 schools. In two districts, the students at the schools were the families withdifferent socio-economical levels. During analyses the results from interviews and tests,the demographic structure of families also considered.As results of the analyses, it has been found that primary school students (4-8thlevel) did not learned the plants as ?biological wealth of the Country?, they can notrelate their knowledge with real life, and their knowledge is not structured conceptually.These results also show that the curriculum and the teacher?s knowledge are notadequate for kind of training.