Bugün üzerine denemeler
- Tez No: 26675
- Danışmanlar: DOÇ. VEYSEL GÜNAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 1993
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 38
Özet
ÖZET“Bugün Üzerinde Denemeler”derken, plastik bir biçim oluşturma sürecinde çeşitli kavram ve kavramlara bağımlı düşünsel ve duyusal katılımların çalışmalardaki I etkilerine yer verilmiştir. Bu bağlamda, çeşitli konularla ortaya çıkan çalışmaların plastik ve teknik yaklaşımlarını da bu yüzeye bağlı bir hedefle araştırılması yapılmıştır. Genel çalışma biçiminin doğallığında gelişen farklı konulara yer verme yaklaşımı paralelinde çeşitli konulara göre değişen, çeşitlenen biçimlerin yanı sıra plastik dilin özgünlüğünü vermede denemenin; kişisel düşünce ve deneyimlerin iletilme çabası oluşuyla bir biçim ve araştırımda örtüşmesi gerçekleştirilmeye çalışılmıştır. Sözü edilen kavramlara şu bağlamda yer verilmiştir: Plastik anlamda özelleştirilen zaman kavramı dolanım zamansallığı olarak eserin -imgelem düzeyinde- algılanabilmesi açısından oynadığı rolün anlamına yer verilmiştir. Zaman çerçevesinde farklı uzamlar yer almıştır.“Bugün”içinde kültürel dilimiz kent kültürü bağlamında uzamın ayrıcalıklı baş konu olarak yer alması kaçınılmaz görülmüştür, imgeler konusunda bilgi -resim, yazı- resim ilişkilerinin sonumunda kolaj tekniğinin katılımı plastik ve düşünsel olarak yer tutar. Öznenin artık toplumda yabancılaşmasının yerine parçalanmasına bırakması merkezdeki öznenin eski anomisinden kurtulması hislerinin“yoğunluklar”diye adlandırılan tuhaf bir aşın coşkunun egemenliği aranda bulunduğu gerçeklerinden artık duyguların ifade ediliminde deşifre edilmemesini dikkati çekmek hedeflenmiştir. Araştırma kapsamında yağlıboya, tual ve kağıt üzerine kolaj tekniğiyle ve karışık malzemeyle çalışılmış resimler yer alır.
Özet (Çeviri)
SUMMARY When we mentioned about“Trials About Today”we implied various concepts and the intellectual and perceptive participations dependant on these concepts in the process of making a plastic form. The effects of these participations on the studies are included herein. In this connection the studies that appeared in various subjects with regards to their plastic and technical approaches are studied in accordance with an objective that is dependant with this aim. Within the natural appearence of the general approach of the study parallel with giving place to different subject that are progressed accordingly with the aim of providing the autenticity of the plastic language, through essays, it was tried to actualise the transferance of the personal thoughts and experiences. The above mentioned concepts are mentioned in this connection. The time concept that was specialized in plastic meaning, being the time concept mentioned as for the meaning of its role that was plate with respect to the perception of the works at the level of images. In the frame of the time, different extentions are appeared. With“today”, we implied in its connection with our cultural language being the urban culture it seemed inevitable to perceive the extentions as the primary factor. Concerning the images, the relations between information -picture, written text- picture the participation of the colage technique have plastic and entellectual place. The subject's place in the society in transition from alienation to fragmentation, leaves the feelings of geting rid of the former anomies of the subject being placed at the center are transferred into a peculier excitation that can be defined as the“concentrations”are felt to be under the sovereignity of the so called exitations. It is accordingly aimed to take attention to the fact that during expression of the feelings enabling them to be perceived ilat an intrinsic level. Within the content of this study, there appears paintings that are made by oil paint, on tual and paper that are done by colage technique and though utilization of mixed material. iii