İşletmelerde hizmet içi eğitim ihtiyacının saptanması ve bir uygulamanın değerlendirilmesi
  1. Tez No: 19176
  2. Yazar: MAHMUT ARSLAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HİKMET TİMUR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 1991
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 118
Özet
Bu çalışmanın konusu, işletmelerde hizmet içi eğitim ihtiyaçlarının tespit edilmesidir. Hizmet içi eğitim, kişiye işi ile kesin hukuki ilişkisinin kurulduğu tarihten işten ayrıldığı tarihe kadar geçen süre içinde işin gerektirdiği performans düzeyine ulaşılması için gereken bilgi, beceri, tutum ve davranışların sistemli bir şekilde öğretilmesi sürecidir. Hizmet içi eğitim ihtiyaçlarını tespit etmek, işletme kaynaklarının etkin kullanımı açısından önemli faydalar sağlar. Bir işletmede hizmet içi eğitim ihtiyacından söz edebilmek için, çalışanın yaptığı işte gerekli bilgi, beceri, tutum ve davranışlarda eksiklik veya bozukluğun olması gerekir. Hizmet içi eğitim ihtiyacını tespit ederken bir dizi araştırma yapılır. Bu araştırmalara ihtiyaç analizi de denir. İhtiyaç analizleri yapılırken bilgi almak için çeşitli kaynaklara başvurulur. İhtiyaç analizlerinin yapılması işletmedeki eğitim biriminin görevidir. Bu çalışmalar, eğitim birimi görevlileri ile diğer birimlerdeki yönetici ve nezaretçilerin işbirliği ile yapılmalıdır. İşletmedeki bir takım sorunların varlığı, hizmet içi eğitim ihtiyaçları için önemli ipuçları verir. Bu sorunlar, düşük verimlilik, yüksek işgücüIll devir oranı ve yönetimin kontrol işlevince belirlenen sorunlardır. İşletme daha önce yapılmış olan iş analizleri, hizmet içi eğitim ihtiyacını tespit etmede bir bilgi kaynağı olarak kullanılır. Özellikle hizmet içi eğitim ihtiyaçlarını içerecek şekilde hazırlanan iş analizi formları, bu amaca daha iyi hizmet eder. Hizmet içi eğitim ihtiyaçlarını tespit ederken yararlanılan kaynaklardan biri de personel başarı değerlendirmesinden gelen bilgilerdir. Personel başarı değerlendirmesi, birey yeteneklerinin işin nitelik ve gereklerine uygunluğunu araştırır. Bu değerlendirmenin amaçlarından biri de personelin eğitim ihtiyaçlarını tespit etmektir. Hizmet içi eğitim konusunda yapılacak ihtiyaç analizlerinde yönetici ve iş görenlerin görüş ve tahminleri önemli bir yer tutar. Bunun için çeşitli görüşme tekniklerinden yararlanılabilir. Hizmet içi eğitim konusunda yapılan tahminler ise yönetimin planlama fonksiyonu içindedir. Türkiye Halk Bankası Eğitim Müdürlüğünde yapılan incelemelerde yöneticilerin yukarıda açıklanan ilkeleri benimsediği görülmüştür. Ancak uygulamada sistematik bir ihtiyaç analizi yapılmamaktadır.
Özet (Çeviri)
Training is the organised procedure by which people learn knowledge and skill for definite purpose. The aim of this study is to determine training need of personnel within an organization. Training, based on training needs, plays an important part in determining the effectiveness and efficiency of the organization. In addition to introduction and result this study is consist of three main parts. First part is about to aim, objective and benefit of training. Second part deals with technique or method of determining training needs. Third part is about the analysis and evaluation of training need techniques uses in Türkiye Halk Bankası. There are several specific studies in order to determine the training needs. All of these are called need analysis. The need analysis is made by the training and development departments in an organization. Training officers gather information for determining training needs. The information is obtained from four main sources which are:“organizational problems”“job analyses”“performance appraisal”and“ideas of managers and other personnel”Some organizational problems, such as low productivity, high cost, poor material control, excessive violation of rules of conduct, excessive absenteeism, drop in production and high employee turnover indicate training needs. The information gathered through job analysis can also be used for writing job description and job specification. Job specification indicates necessary skills required in a person to handle the job properly. Those requires skill can also be gained through training. Performance appraisal is another source of information for determining the training needs. It measures the fitness of employees for job requirements. Lack in fitness can only be eliminated throug training. The fourth and final source for determining training needs of an organization is the ideas and thoughts of managers and other personnel. These ideas and thoughts can be gathered through interview and questionnares. Analysis of training need techniques used in Türkiye Halk Bankası indicates that they dont ' t use any of the above mentioned need analysis method in determining their training needs.