Dünya'da ve Türkiye'de küreselleşme ve yoksulluk süreci
The period of globalization and poverty in the world and Turkey
- Tez No: 191759
- Danışmanlar: DOÇ.DR. NASIR NİRAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Muğla Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 119
Özet
İçinde yaşadığımız dünya düzeninde küreselleşme ve yoksulluk öneminigiderek arttıran kavramlar haline gelmiştir. Uzun bir tarihi sürece sahip olanküreselleşme, son iki on yılda hızlanarak, bilgi ve iletişim teknolojileri alanındakigelişmelerle birlikte, dünyada politik, kültürel, sosyal, ekonomik vb. alanlarda çokciddi anlamda değişikliklere neden olmuştur.Özellikle 1990'lı yıllardaki şaşırtıcı veköklü değişimler; iki kutuplu dünyayı tek kutuplu yeni bir düzene geçirmiştir. Buyeni dünya düzeninde ekonomik yapıdaki köklü değişim; ekonomik işlemlerin vebirimlerin hareketliliğinin artması, devlet anlayışında meydana gelen değişmeler,ülkelerarası siyasal, ekonomik, mali, sosyal ve kültürel ilişkilerin yoğunlaşması vedışa açık piyasa ekonomilerinin benimsenmesi gibi sonuçları ortaya koymuştur.Bunun sonucunda ülkelerin ekonomilerini ve siyasi yapılarını yeni oluşan dünyadüzenine, yani küreselleşmeye uyarlamaları zorunlu hale gelmiştir.Dünyadaki bilim ve teknolojideki hızlı gelişim ve değişim süreci ve yinebilginin mevcut kaynaklarla taşınma işlemi, buna bağlı olarak sermayenin mevcutkaynaklarla yetinmeyip sermayesini arttırmak istemesindeki çaba mevcutküreselleşmenin ekonomik alt yapısını oluşturmaktadır. Bu gelişmeler toplumsalyapıları ve ülkeleri ekonomik, sosyal ve siyasal alanlarda etkilemekte, toplumsalrefahın arttırılması için yeni fırsatlar sunmakta ancak bu durum tehlikeli sonuçları daberaberinde getirmektedir. Bu tehlikelerin en başında ülkeler arası gelir dağılımıeşitsizliğinin artması, kalkınma yarışında dünya ekonomik düzenine entegreolamama ve buna bağlı olarak da uluslararası alanda belirlenmiş olan kurallarbütününe uyamama ya da geç entegre olma gibi sonuçlar gelmektedir. Bu noktadayapılması gereken, küreselleşmenin sebep ve sonuçlarının iyi değerlendirilmesi veyoksullukla mücadele içinde olan ülkelerce iyi yorumlanması ayrıca bunlarınneticesinde oluşturulacak yapısal düzenlemelerin toplumsal politika ve siyasalarıiyileştirmesi ve oluşturmasıdır.
Özet (Çeviri)
The world order in which we live globalization and poverty became moreimportant concept. Globalization that has a long historical process, in last twodecodes, got speed up and with development of knowledge and comminicationTechnologies this speed up resulted in serious changes in the political, cultural,social, economical etc. Domains in the world. Especially surprizing and radicaltransformations in `90?s; shifted two polar world to brand new one polar world order.İn this new world order radical changing of economical structure resulted in:increasing of economical processing and units activity, changes in the state?sunderstanding, density of international political, economical, financial, social andcultural affairs and adapting to extraverted marketing. İn conclusion, countries had toadapt their economical and political structure to the new world order, named asglobalization.Economical substructure of present globalizm originated from; rapiddevelopment and transformation process in science and technology in the world andprocessing of transfering the knowledge to present sources, and as a result of this,effort to increase capital. This development influenced social structre and countriesin the economical, social and political domains and produce new opportinity forincreasing the social welfare but this position brings risky outcomes. The major riskyoutcomes are increse in the international revenue dispersion inequality fordevelopment competition not to be entegrated to world?s economical order, and inconclusion not to adapt the rules that determined internationally or delay ofentegration in this point the reason and the outcomes of globalization must beevaluated and must be well interpreted by the countries that are struggling withpoverty. İn the light of this knowledge formed structural arrangement can improvesocial politics and diplomacy.