Otel işletmelerinde bölümlere ayırma ile örgütsel verimlilik ve etkililik ilişkisi
- Tez No: 19177
- Danışmanlar: DOÇ. DR. DOĞAN YAŞAR AYHAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 1991
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 137
Özet
ÖZET Bucalısmada temel amaç, otel işletmelerinde örgütsel verimlilik ve etkililiğin arttırılmasında önemli rolü olduğu düşünülen bölümlere ayırma sisteminin geçerliliğini '. araştırmak ve tartışmaktır.“Otel İşletmelerinde Bölümlere Ayırma île örgüt sel Verimlilik ve Etkililik İlişkisi”başlığını taşı yan bu çalışma dört bölümden oluşmuştur.“Temel Kavramlar”bölümünde, örgüt kuramına iliş kin başlıca yaklaşımlar ile örgütsel verimlilik ve etkililik kavramlarının yanısıra bölümlere ayırma ilkeleri ve sistemleri tek tek incelenerek örgütsel verimlilik ve etkililik açısından analiz edilmiştir.“otel İşletmelerinde Bölümlere Ayırma İle örgütsel Verimlilik ve Etkililik İlişkisi”başlığını taşıyan i. ikinci bölümde, öncelikle otel işletmelerinin tanımı, özellikleri ve sınıflandırılması konuları ele alınmıştır. Daha sonra, otel işletmelerinde bölümlere ayırma ilke ve sistemlerinin örgütsel verimlilik ve etkililik açısından analizi yapılmıştır. Üçüncü bölümde, beş yıldızlı bir şehir oteli olan Büyük Ankara Otelinin örgüt yapısı bölümlere ayırma ilkeleri doğrultusunda analiz edilerek otelde örgüt sel verimlilik ve etkililiği artırmaya yönelik bir yapı önerisi geliştirilmeye çalışılmıştır. Son bölümde ise, örnek otel işletmesi bazında yapılan değerlendirme sonuçları tüm otel işletmelerinin yararlanacağı bilgiler ve öneriler şekline dönüştürül meye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
SUMMARY The major aim of this study is to discuss the important role of departmentalization in increasing organizational productivity and effectiveness at hotels. For that aim the title of the study is“The Relationship Between Departmentalization and Organizational Productivity and Effectiveness In Hotels. ”This study is composed of four parts. In the first part, the approaches dealing with organizational theory, productivity and effectiveness are analysed. Besides, the principles and systems of departmen talization are examined in the aspect of organizational productivity and effectiveness. In the second part, firstly the definition, charac teristics and classification of hotels are given. Then, the principles and systems of departmentalization in hotels are analyzed in the aspect of organizational productivity and effectiveness. In the third part, the organization structure of Grand Hotel Ankara which is a five stared city hotel, was analyzed considering departmentalization principles and an organization structure proposal assumed to increase organizational productivity and effectiveness is intended to be improvedl> Finally, the apprails of Grand Hotel Ankara is tried to be given as suggestions for hotel managers to improve organizational productivity and effectiveness. 11