Kur'an'da ev içi aile hayatı
The family life in the Qur'an
  1. Tez No: 191836
  2. Yazar: AZİZE FEYZA BÜYÜK
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. AHMET BEDİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, İç Mimari ve Dekorasyon, Religion, Interior Design and Decoration
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Harran Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Tefsir Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 83
Özet
Kur'an-ı Kerim, tüm insanlar için yegâne rehberdir. Bu yönüyle insanın yaşamı içingerekli her şeyi içine almıştır. Zira Allah Teâlâ, ?yaş ve kuru ne varsa her şeyi? (En'am 6/69)Kur'an'da zikretmiştir.Kur'an-ı Kerim'de maddû ve mânevû ev-içi düzenlemeyi belirten ayetler mevcuttur.slâm kültürünün maddû ve mânevû ev düzenlemesi, söz konusu ayetler ve bunların biryorumu olan hadisler çerçevesinde şekillenmiştir. Çalışmamız, bu şekillenişin çerçevesini,ortaya çıkarıp, bu konudaki bir kültürü insanımıza tanıtmış olmaktadır. Bundan dolayı,çalışmanın birinci bölümü, Kur'an ayetleri ve bunların orijinal yorumu olan hadislerinbelirttiği doğrultuda slâm dünyasında, özellikle ülkemizde şekillenen ev içi maddi düzenlemekültürünü derli toplu bir şekilde sunarken, söz konusu ayetlerin etkisiyle, günümüz insanınada bir kısım kültürel amaçlı mesajlar vermektedir. kinci bölümde ise, aile içi evdüzenlemesinin mânevû cephesi yine aynı maksatla ele alınıp anlatılmıştır. Çalışma önemlibulguları belirten bir ?sonuçla? sona ermiştir.ANAHTAR KEL MELER:Kur'an'da Aile, Kur'an'da Aile Hayatı, Ev Düzenlemesi, Kur'an'a Göre EvDüzenlemesi, Kur'an'a Göre Aile Hayatı
Özet (Çeviri)
For Muslims, the Qur?an is a guide for all humanity. In that sense, covers everyaspects of human life. Hence, God stated mentions every existing things in theQur?an.There are several verses in the Qur?an regarding the arrangement of the houseboth in terms of its phsiycal conditions and the spiritual atmosphere in it. Theisarrangement is revolved around the relevant Qur?anic verses and the Prophetichadith which is considered the interpretation of the Qur?an. This study aims atesatblishing a framework in order to contribute the discussions on this subject. Thefirst chapter deals with the current arrangement of the houses in the Islamic world ingeneral, and in our country in particular. It is to be noted that this design isestablished in occordance to the Qur?an and the hadith, which is its interpretation.For the people of modern period, there are several messages to be learnt from this. Inthe second chapter, the moral aspects of the inner life in the house is explained in thesimiliar manner. In the conclusion, there are significant findings on this subject.KEY WORDS:Family in the Qur?an, Family life in the Qur?an, The desing of house, Thedesing of family life.