Bir alt kültür olarak mizah medyası; Markopaşa örneği
Humour media as a sub-culture sphere: A case of Markopaşa
  1. Tez No: 87518
  2. Yazar: LEVENT CANTEK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÜMİT ATABEK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gazetecilik, Journalism
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Gazetecilik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 205
Özet
196 ÖZET "Bir Alt kültür Alanı Olarak Mizah Medyası: Markopaşa örneğt' başlıklı tez çalışması, Alt kültürler ve onun önemli bir alanı olan mizah medyasıyla ilgilidir. Markopaşa mizah gazetesini inceleme örneği olarak alan çalışma, dört temel bölümden oluşmaktadır. İlk bölümde, Markopaşa' nın monografik olarak incelendiği üçüncü bölümde kullanılan tarihyazımları yaklaşımları anlatılmaktadır. Buna göre Markopaşa'nın tarihyazımı anlatımcı, idiografık ve hermenötik konumlardan yola çıkılarak yazılmıştır. İkinci bölümde, alt kültürlerin oluşumu ve tarihsel gelişimi izlenirken, Bakhtin'in karnavallar üzerinden yaptığı çıkarsamalar kullanılmıştır. Aynı bölümde, Türkiye'de mizahın gelişimini sözlü kültürden yazılı kültüre geçişinde yaşadığı değişimler, Markopaşa'nın yayınlandığı yıllara kadar anlatılmıştır. Üçüncü bölüm, monografik bir çalışma özelliği taşıyarak, Markopaşa Gazetesi yayınlandığı üç ayrı yayın dönemde (1946- 1947,1947,1948-1949) incelenmektedir. Markopaşa, mizah dergilerinin muhalefet işlevini yitirerek iktidarın aracı halini aldığı bir dönemde yayınlanan farklı bir mizah gazetesidir. Yazar ve çizerleri, muhalifleri, davaları, gerilimleri ile döneminin en rahatsız edici ama buna karşın en popüler yayınıdır. Markopaşa, mizah yayıncılığının geleneksel çizgisinin dışında bir gazetedir ve Türkiye'de demokrasiye geçiş sürecinde (1946-1950) muhalefetin oluşmasındaki en etkin araçlardan biridir. Gazetenin büyük satış rakamlarına ulaşması, farklılığının en önemli özelliğidir. Muhalif içeriği, popülerleşmesini kolaylaştırdığı gibi toplumsal ve siyasal muhalefetin de yaygınlaşmasını sağlamıştır. Markopaşa, bir dönem yayınıdır; yayımlandığı dönemin imkanlarından faydalanarak popülerleşmiş, şartların değişimiyle dönem sonunda kapanmıştır. Alt kültür ya da alt kültür alanı olarak mizah/mizah yayıncılığı, toplumu dönüştürme amaçlı, alternatif bir muhalefet değildir. Alt kültür, muhalif eylemleri hazırlayan, besleyen, sınırları zorlayan gündelik197 direniş biçimidir. Bu nedenle, Markopaşa tek başına muhalefet olmaktan çok, toplumsal ve siyasal muhalefeti besleyen araçlardan biridir. Çalışmanın son bölümünde ise, anlatılanlar çerçevesinde genel bir değerlendirme yapılmış, ikinci ve üçüncü bölümlerinde yapılan tartışmalar çerçevesinde Markopaşa'nın alt kültür ile ilişkisi irdelenerek, tezin varsayımları sınanmıştır..
Özet (Çeviri)
198 SUMMARY Thesis, entitled as“Humour Media as a Sub-Culture Sphere: A Case of Markopaşa”deals with sub-cultures and humour media as a domain of sub culture. The study evaluates Markopaşa newspapers as a humour media in the frame of sub-culture and has four main chapters. In the first chapter, the historywriting approaches, which are used in the third chapter to evaluate Markopaşa monographically. in this study, the historywriting of Markopaşa's decided to be realized through narrative, idiographic and hermeneutic positions. In the second chapter, Bakhtin's suggestions on carnivals are used as a base in analysing the formation and the formation and the historical development of sub-cultures. In the same chapter, the development of humour in Turkey, the changes in the transformation from oral to written culture are discussed until the period when Markopaşa was published. In the third chapter, Markopaşa newspapers are evaluated in three different periods of its publications (1946-1947, 1947, 1948-1949) through its monographic characteristics. Markopaşa is a quite different newspaper especially in the period when other humour magazines have lost their functions as a tool for oppositions and became an instrument of the power. It is the most popular publications in the period in terms of its writers, caricaturists, oppositions legal cases and conflicts. Markopaşa, as a newspaper, out of traditional line of humour publications and was one of the most efficient instrument in the constructions of oppositon on the democratization process (1946-1950) in Turkey. The most important characteristic of it was its high circulation. Its oppositional content provided both in its own popularization and the popularization of politcal and social opposition in Turkey. Markopaşa was a publication of a special period. Therefore it become popular by utilizing the advantages of this period and was closed at the end by the changes of the conditions. Sub-culture and also humour/humour publications as sub-cultural199 spheres are not alternative oppositons with the aim of tranforming the society. Sub-culture is a daily resistance which prepares, supports and forces the borders of oppositional actions. For this reason, Markopaşa is rather an instrument for the development of social oppositons than being oppositions just by itself. In the last chapter of the study a evaluations is made through the previous discussions and the hypothesises of the dissertation are questioned by searching the relationship of Markopaşa with sub-cultures in the context of the discussions in the second and third chapters. * )22» *