Örgüt kültürü ve örgütsel iletişim arasındaki ilişkinin örgüte bağlılık ve iş tatminine etkisi ve Başarı Teknik Servis A.Ş.'de bir uygulama
The impact of the relationship between organizatioanal culture and organizational communication on organizational loyalty and job satisfaction: The case of Basari Technical Service CO
- Tez No: 191861
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. ERHAN EROĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İletişim Bilimleri, Communication Sciences
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İletişim Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 234
Özet
YÜKSEK L SANS TEZ ÖZÜÖRGÜT KÜLTÜRÜ VE ÖRGÜTSEL LET Ş MARASINDAKL ŞK N N ÖRGÜTE BAĞLILIK VE Ş TATM N NE ETK SVE BAŞARI TEKN K SERV S A.Ş'DE B R UYGULAMAÇiğdem Sarıkamışletişim Anabilim DalıAnadolu Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü, Temmuz 2006Danışman: Yrd.Doç.Dr.Erhan EroğluÖrgütler arası rekabetin hızla arttığı günümüz iş dünyasında, rekabette üstünlüğündayandığı temeller de değişmektedir. Örgütler rekabette başarının sadece araştırma-geliştirme, modern pazarlama, teknoloji gibi faktörlerle sağlanamayacağının, başarınıntemelinin ?önce insan? felsefesine dayandığının farkına varmışlardır. ?Önce insan?felsefesinin önem kazanmasıyla birlikte örgütler; örgüt kültürü, örgütsel iletişim, iştatmini ve örgüte bağlılık gibi konularla ilgilenmeye başlamışlardır.Örgütün kendi değerlerinin bileşimi ve örgüte özgü olan örgüt kültürü; çalışanlarındavranışlarını, çalışma biçimini, yönetim sürecini ve örgütün çevresi ile olan ilişkilerinibiçimlendirmektedir. Başarılı örgütlerin ortak özelliği, örgüt kültürünün etkin bir örgütseliletişim sistemi ile tüm çalışanlarla paylaşılması ve çalışanlar tarafındanbenimsenmesidir. Örgütsel iletişim, örgütte bilgi akışını sağlamakla birlikte örgütkültürünün çalışanlarla paylaşılmasını da sağlamaktadır. Örgüt kültürünün anlamlıkılınması ancak etkin bir örgütsel iletişim sistemi ile mümkündür.Etkin bir örgütsel iletişim sistemi sayesinde tüm çalışanlar tarafından benimsenen örgütkültürü çalışanların tutum ve davranışlarıyla birlikte bağlılık ve iş tatminlerini deetkilemektedir. Etkin bir örgütsel iletişim sistemi ve güçlü bir örgüt kültürüne sahipörgütlerde bilgi akışında sorun yaşanmaması, ortak değer ve amaçların paylaşılmasıçalışanların örgüte bağlılığını ve iş tatminini olumlu yönde etkilemekte ve örgüte rekabetüstünlüğü sağlamaktadır.Bu araştırma Başarı Teknik Servis A.Ş'de örgüt kültürü ve örgütsel iletişim arasındakiilişkinin örgüte bağlılık ve iş tatminine etkisini incelemek amacıyla Başarı Teknik ServisA.Ş personelinin katılımıyla gerçekleştirilmiştir. Araştırmada, Başarı Teknik A.Ş'deçalışanlarına uygulanan anket ile çalışanların örgüt kültürünün benimsenme düzeyi,örgütsel iletişim sisteminin etkinliği, iş tatmini ve örgüte bağlılık hakkındaki görüşleribelirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACTThe Impact Of The Relationship Between Organizational Culture AndOrganizatıonal Communication On Organizational Loyalty And JobSatisfaction:The Case Of Başarı Technical Service Co.Çiğdem SarıkamışDepartment of CommunicationAnadolu University Social Sciences Institute, July 2006Advisor : Assist. Prof. Dr. Erhan EroğluGiven the rapidly increasing competition among organizations of today?s businessworld, the basis on which superiority in competition is based has been changing.Organizations realized that success in competition can be achieved not only by factorssuch as research and development, modern marketing, technology, but also the basisof success lies in giving priority to human. With the realization of the importance ofhuman, organizations started to be engaged with issues such as organizational culture,organizational communication, job satisfaction and organizational loyalty.The composition of own values of organization and organization-specificorganizational culture shape the behaviours of employees, form of working, process ofmanagement and relations of organization with its environment. The commonality ofsuccessful organizations is the sharing of organizational culture with all employees byan effective organizational communication system and the adoption of organizationalculture by employees. Organizational communication provides both the flow ofinformation within the organization and sharing of organizational culture together withemployees. Organizational culture becomes meaningful only by an effectiveorganizational communication system.With an effective organizational communication system, organizational culture whichis adopted by all employees effects loyalty and job satisfactions of employees alongwith their attitudes and behaviours. The organizations with strong organizationalculture and an effective organization communication system do not have problems inthe flow of information, which in turn influences organizational loyalty and jobsatisfaction of employees in a positive way and provides competitive superiority toorganization.This research aims to examine the impact of the relationship between organizationalculture and organizational communication on organizational loyalty and jobsatisfaction in Başarı Technical Service Co. with the participation of staff of BaşarıTechnical Service Co. In the research, the level of adoption of organizational cultureby employees and the views of employees about efficiency of organizationalcommunication system, job satisfaction and organizational loyalty is analysed by thequestionnaire applied to employees.