İnsani kalkınma süreci ve Türkiye'nin insani kalkınma düzeyinin seçilmiş ülkelerle karşılaştırılması
Human development process and comparision of human development level of Turkey with chosen countries
- Tez No: 191868
- Danışmanlar: PROF.DR. ERGÜL HAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 85
Özet
Kalkınma, sadece ekonomik çıktının ve kişi başı gelirin arttırılması değil,aynı zamanda ekonomik ve sosyo-kültürel yapının geliştirilmesi anlamına dagelmektedir. Kalkınma, gelirin yanı sıra insanların tercihlerini, yaşam standartlarını,sağlıklı yaşamalarını, eğitim süreçlerini ve demokratik hak ve özgürlüklerini dekapsayan bir kavramdır. Bu nedenle kalkınma kavramı son dönemde sadece üretimve gelir boyutuna değil, sosyo-kültürel boyuta da vurgu yapmaktadır.Kalkınma sürecinin temelinde teknoloji ve bilgi yatmaktadır. Bilgi toplumunageçişi sağlayan ve teknolojiyi hem üretmekte hem de kullanmakta başarılı olabilenekonomiler hızlı bir kalkınma süreci yaşayabilmektedirler. Bilgi ve teknolojiyi üretenve kullanan insan, haliyle kalkınmanın en önemli yapıtaşıdır. Sürdürülebilir vedengeli bir iktisadi kalkınmanın sağlanabilmesi için insana ve onun her alandakitercihlerine önem verilmesi gerekmektedir.Çalışmada, çeşitli sosyo-ekonomik göstergeler ve özellikle BirleşmişMilletler Kalkınma Programı (UNDP) tarafından hazırlanan İnsani KalkınmaRaporları çerçevesinde insani kalkınma süreci açıklanmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
The development means not only to increase the economic output and incomeper person but also improve the economic and socio-cultural stracture.Thedevelopment is a term that includes the choice of people, their living standards andleading a healthy life, their education periods and democratic rights and fredoomapart from the income. For this reason, the term has recently emphasised not only onthe issues of production and the income rate but also the issue of socio-culture.What lies on the basis of development period is technology and knowledge.The economies which transmit the knowledge to their society and which manage toboth produce and use the technology can lead a fast development period. Humanbeings who produce and use the technology, of course, is the fundamental of thedevelopment. It is vital to give importance to people and their choice in any field inorder to obtain a sustainable and balanced economic development.In this study, the socio-economic indications and especially humandevelopment period within the scope of Report on The Human Development,prepared by the United Nations Development Programme have been explained.