Çalışma yaşamında kadın işgücü ve cinsiyet ayrımcılığı: Konaklama işletmelerinde bir uygulama
Female employee in workplace and gender discrimination: An amplication in hospitality sector
- Tez No: 191873
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. FATMA GÜL ÇETİNEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Turizm, Tourism
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği ve Otelcilik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 120
Özet
Kariyerinde ilerlemek isteyen kadın çalışanın erkek meslektaşına oranla daha fazlagüç sarf etmek ve iş yerindeki çalışması yanında aile içi görevleri de sürdürmek zorundaolduğu açık bir gerçekliktir. Bunun yanı sıra kadın çalışanlar, çalıştıklarıorganizasyonlarda çok sayıda ve çeşitli cinsiyet ayrımcılığı uygulamalarına maruzkalmaktadırlar. Bu nedenlerle kariyer sahibi kadınların büyük çoğunluğu kariyerlerindeyükselebilmek için, toplum tarafından dayatılan erkek bakış açısını benimsemektedirler.Bu tez çalışmasında, turizm sektöründe otel departman yöneticilerinin cinsiyeti ilecinsiyet ayrımcılığına karşı tutumları arasındaki ilişki ele alınmıştır. Araştırma, stanbull'i sınırları içinde faaliyet gösteren 5 yıldızlı otellerde gerçekleştirilmiştir. Erkek vekadın yöneticilerin çalıştıkları ortamda, cinsiyet ayrımcılığını kabul etmemekle birlikte,uygulamada kadın astlarına karşı ayrımcı tutum geliştirdikleri görülmüştür. şe almadave işten çıkarmada, kadın astların evli, bekar ya da hamile olmasının yarattığıolumsuzluklarla ilgili olarak gerek erkek gerek kadın yöneticilerin aynı ayrımcı tutumasahip oldukları gözlemlenmiştir. Özetle bu araştırmada, erkek ve kadın yöneticilerincinsiyet ayrımcılığına karşı tutumları büyük oranda benzer bulunmuş ancak erkekyöneticilerin kadınları daha yetersiz gördükleri belirlenmiştir. Çalışmanın sonuçlarıgöstermektedir ki, çalışma yaşamında cinsiyet ayrımcılığının ortadan kalkması için,yöneticilerin, bu konuda eğitilmeleri, ayrımcılığın farkına varmaları ve çalışmayaşamında eşitliğin sağlanması için çaba göstermeleri gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
It has been shown in literature that along their career path female employees dowork harder than their male colleagues. In addition to their workload they are expectedto perform their duty as a housewife. In the workplace they also face various forms ofsexual discrimination. Female employees? approach to issues related to sexualdiscrimination resembles to the male employees? one if they want to go up in theircareer. In this thesis the relation between the gender of the department managers athotels working in tourism sector and their approach to sexual discrimination isanalyzed. The analysis is based on surveys conducted in 5 star hotels operating inIstanbul. The study shows that while both male and female managers deny any kind ofdiscrimination in their workplace, they develop discriminatory appraoches based ongender towards people working for them in lower positions. In hiring and firingdecisions whether the employee is pregnant, married, or single seems to be an importantfactor for both male and female managers. To sum up this study finds that while maleand female managers are similar in their approach to discrimination, male managersfind female employees less capable. Based on this study it can be concluded that to endsexual discrimination, managers should be educated on this subject, should be madeaware of such practices and should work against discrimination.