Çalışma hayatında kadın çalışanların karşılaştıkları sorunlar: Cinsiyet ayrımcılığına ilişkin bir araştırma
The problems that women face in working life: Research on gender discrimination
- Tez No: 428379
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BERRİN FİLİZÖZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yönetim ve Organizasyon Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 183
Özet
Değişen toplum yapısı, küreselleşme ve teknik gelişmeler beraberinde işgücü değişimini getirmektedir. Bu değişimin göstergelerinden biri, çalışan kadınların her geçen gün artmasıdır. Son yıllarda yapılan çalışmalar kadınların iş hayatına giderek artan oranda katıldıklarını, ancak bu katılımın yeterli olmadığını göstermektedir. Çalışmada, kadının toplumsal konumuna bağlı olarak çalışma hayatında karşılaştığı sorunlar ve uygulanan cinsiyet ayrımcılığının kadın akademisyenler tarafından nasıl algılandığı incelenmiştir. Bu amaçla Eskişehir Osmangazi Üniversitesinde çalışan kadın akademisyenler üzerinde bir araştırma gerçekleştirilmiş ve elde edilen verilerden hareketle akademisyen kadınlarda çalışma yaşamında karşılaştıkları sorunlar ve cinsiyet ayrımcılığı bileşenleri irdelenmiştir. Araştırmanın birinci bölümünde öncelikle, çalışma yaşamında kadın konusu ele alınmıştır. Devamında Dünya'da ve Türkiye'de kadının istihdamının konumu incelenmiş ve kadının çalışma yaşamında karşılaştıkları sorunlar sunulmuştur. İkinci bölümde, toplumsal cinsiyet kavramına ve cinsiyet ayrımcılığı kavramına yer verilmiştir. Cinsiyet ayrımcılığının türleri, cinsiyet ayrımcılığı ile ilgili yaklaşımlar ve cinsiyet ayrımcılığının ortaya çıktığı alanlar irdelenmiştir. Daha sonra çalışma hayatında cinsiyet ayrımcılığına yönelik ulusal ve uluslararası yasal düzenlemeler sunulmuştur. Üçüncü bölümde ise Eskişehir Osmangazi Üniversitesinde çalışan akademisyen kadınlara yönelik olarak uygulanan anket çalışması yer almaktadır. Anket çalışmasından elde edilen veriler İstatistiksel hipotezlerin ölçümü için SPSS (22.0) programı, araştırma hipotezlerinin ölçümü için Faktör Analizi ve Ki – Kare analizi yapılmıştır. Sonuç bölümünde ise, çalışma genel hatlarıyla ortaya konulmaya çalışılmıştır. Akademisyen kadınların cinsiyet ayrımcılığına bakış açılarına ilişkin vurgular yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
The structural change of society, globalization and technical development brings along the change in labor force. One of the indicators of this change is the increase in the number of working women each passing day. Studies which have been made in recent years show that women participate in working life increasingly, however that participation is not enough. In this study, depending on the position of women in the society, the problems that women faced in working life and how gender-based discrimination is perceived among women scholars are investigated. For this purpose, a research has been conducted for the women scholars who work at Eskisehir Osmangazi University and by using the data obtained via a survey, the problems women scholars face at work and gender discrimination components are analyzed. In the first part of the study primarily the issue of women in working life is discussed. Along with that, the women employment in the world and Turkey is examined and the problems that the women face in working life is presented. The second part of the study discusses the concepts of gender mainstreaming and gender discrimination. Types of gender discrimination, approaches towards the gender discrimination and the fields of the gender discrimination emerged are examined in the study. Later, national and international regulations are presented. In the third section, a survey carried out for the women scholars in Eskisehir Osmangazi University. The data obtained from the survey is used to evaluate the hypotheses by using SPSS (22.0) program. Factor Analysis and Chi-square analyses are used to evaluate the research hypotheses. In the last section, the study revealed the issue in general. Moreover, the study emphasized on the perspectives of women scholars for the gender discrimination.