İnternet destekli olarak sunulan muhasebe uygulamaları dersinde öğrenci memnuniyetinin ölçülmesi: Özel İnci Anadolum Açıköğretim kursunda bir uygulama
Evaluating student satisfaction at internet supported accounting practices course: An application at Ozel İnci Anadolum Acikogretim kursu
  1. Tez No: 191878
  2. Yazar: BURCU BABUÇOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. SEVAL KARDEŞ SELİMOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, İşletme, Education and Training, Business Administration
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 100
Özet
iiYÜKSEK L SANS TEZ ÖZÜNTERNET DESTEKL OLARAK SUNULAN MUHASEBEUYGULAMALARI DERS NDE ÖĞRENC MEMNUN YET N NÖLÇÜLMES : ÖZEL NC ANADOLUM AÇIKÖĞRET M KURSUNDA B RUYGULAMABurcu BABUÇOĞLUşletme Ana Bilim DalıAnadolu Üniversitesi, Sosyal Bilimler Enstitüsü, Eylül 2006Danışman: Doç.Dr.Seval KARDEŞ SEL MOĞLUBilgisayar ve iletişim teknolojilerinde meydana gelen gelişmeler diğeralanlarda olduğu gibi eğitim sektöründe de kendisini göstermiştir. Webteknolojilerinin gelişmesi ile birlikte internet sayesinde eğitim alanında, bilhassa daeğitim verme metotlarında değişiklikler yaşanmıştır.Geleneksel eğitim olarak bilinenyüz yüze iletişim ile sağlanan eğitim yerini sanal ortamda öğrenciye sunulan eğitimeve öğrencinin kendi kendini eğitmesine yönelik çalışmalara bırakmaya başlamıştır.Aynı zamanda geleneksel eğitime destek unsuru oluşturacak eğitim metotlarınıngeliştirilmesini de sağlamıştır.nternet destekli eğitim; öğrenen ve öğretenin zaman ve mekan olarakbirbirinden farklı durumlarda bulunduğu alt yapı olarak internet tabanlı ortamlarınkullanıldığı gerçek zamanlı istendik davranışlar geliştirme sürecidir. nternet desteklieğitim olarak sunulan elektronik öğrenme (e- öğrenme), internet üzerindenyayımlanan, sesli, görüntülü, etkileşimli öğretim aktivitelerine verilen addır.Bu çalışmanın temel amacı yüz yüze verilen muhasebe eğitimine internetdesteği sağlanacak olursa, hazırlanan materyalde dikkat edilmesi gereken unsurlarınve hazırlanan içeriğe ilişkin öğrenci memnuniyetinin belirlenmesidir.Bumemnuniyeti belirlemek amacı ile Likert ölçeğine uygun bir anket formugeliştirilmiştir.Anket sonucunda ulaşılan bilgiler doğrultusunda öğrencilerin genel olarakhazırlanan içeriğe ilişkin memnun oldukları saptansa da, memnuniyetlerini olumsuzyönde etkileyen en önemli unsurun internete bağlanmada yaşanan zorluklar olduğusaptanmıştır.
Özet (Çeviri)
iiiABSTRACTAs in other fields, the developments occured in computer and communicationtechnologies make positive effects in education field. By the progress in the webtechnologies,changes took place in education field and mostly in education givingmethods via internet. The traditional face to face education model is being replacedby the self studying models that are served in virtual fields and furthermore thiscaused to develop new educational methods for supporting traditional education.Internet supported education is; a real time, web based period for improvingwanted behaviors where the instructor and the student are in separate places. E-learning, the education given by internet support, is the name given to theeducational activities which are broadcasted via internet with the support ofspeaking, video and interaction.The main purpose of this work is to determine where to pay attention inpreparing the e-learning materials and to evaluate the student satisfaction about theprepared contents even if it is wanted to give support to face to face accountancylesson via internet. To evaluate the satisfaction an inquiry form is improvedappropriate to Likert scale.Through the information gained from the conclusion of the inquiry, it isdetermined that most of the students are satisfied about the prepared content. On theother hand the most important fact that effected the dissatisfaction is internetconnection problems.