Fen laboratuar derslerinde harmanlanmış öğrenme etkinliğinin çeşitli boyutlarda incelenmesi
An investigation the application of blended learning instruction in science laboratory lesson
  1. Tez No: 245410
  2. Yazar: SEDA KİRİŞÇİOĞLU
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. M. ALİ ÇİPİLOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Celal Bayar Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Fizik Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 160
Özet
Bu çalışmada, harmanlanmış öğrenme yaklaşımına göre hem web destekli öğrenme ortamı tasarlanmış hem de yüz yüze öğrenme ortamı düzenlenmiştir. Bu amaçla, harmanlanmış öğrenme yaklaşımının etkililiği çeşitli boyutlarda değerlendirilmiştir. Çalışmada 16 hafta süresince, Moodle öğrenme yönetim sistemi ile birlikte, üniversitede internet destekli bir ders uygulaması gerçekleştirilmiş, aşağıda sunulan problemlere yanıt verilmeye çalışılmıştır.?Harmanlanmış öğrenme ortamında, araştırmaya katılan öğrencilerin fen laboratuarı dersine karşı tutumlarında, uygulama öncesi ve sonrası anlamlı bir farklılık var mıdır??Öğrencilerin çevrimiçi dersin; ders ve ders ve ders materyallerine, çevrimiçi ortamdaki ders desteğine, çevrimiçi derse ilişkin memnuniyeti ve iletişim düzeyine ilişkin algıları nasıldır??Öğrencilerin harmanlanmış öğrenme yaklaşımına ilişkin görüşleri nelerdir? Uygulamayı nasıl değerlendirmektedir?Bu durum çalışması 2007-2008 öğretim yılı bahar döneminde, Celal Bayar Üniversitesi (CBU), Fen Bilgisi Öğretmenliği Bölümü'nde verilen Biyoloji Laboratuarı II lisans dersinde yürütülmüştür. Çalışmaya 30 adet ikinci sınıf Fen Bilgisi Öğretmenliği Bölümü öğrencisi katılmıştır. Ders geleneksel yüz yüze öğretimin web destekli öğretimle harmanlanması ile verilmiştir. Dönem sonunda derse katılan öğrencilerin web tabanlı öğretim hakkındaki görüşlerini belirlemek için anketler uygulanmıştır. Bunun yanında, öğrencilerle görüşme yapılarak onların ders hakkındaki yorumları, beklentileri ve tavsiyeleri alınmıştır.Sonuç olarak, fen laboratuarı dersine yönelik tutumlarında uygulama öncesi ve sonrasında anlamlı farklılıklar bulunmuştur. Veri sonuçları, öğrencilerin harmanlanmış öğretimle ilgili algılarının olumlu olduğunu göstermiştir. Anketlerden elde edilen nicel bulgular, öğrenciler ile yapılan görüşmelerle de desteklenmiştir. Görüşmelerde öğrencilerin derslerde internet kullanımına yönelik bazı kaygılarının ortaya çıktığı, bu görüş ve fikirlerin yapılacak internet destekli eğitim sistemlerinin (harmanlanmış öğrenme ortamlarının) oluşturulmasında önem taşıyacağı düşünülmektedir. Çalışma sonunda elde edilen bulgular ışığında harmanlanmış öğrenme yaklaşımına ve uygulanmasına ilişkin bazı öneriler sunulmuştur.Bu çalışma, harmanlanmış öğretimle ilgili ilerde yapılacak araştırmalar için katkı sağlamak ve dersi vermekte olan öğretmenin bu çalışma sonuçlarından faydalanarak gelecek dönemlerde dersin verimliliğini arttırabilmek için kullanılabilmesinde yararlı olabilir.
Özet (Çeviri)
In this study, according to blended learning approach both web based and face to face learning environments designed. In this aim, effectiveness of blended learning approach is evaluated on various dimension. This study focuses on a 16-week course supported by the internet and carried out at the university by using the ?moodle? platform. In particular, we tried to find solutions for the following problems:?Is there a significant difference between the attitudes towards Science Laboratory Lesson of the students involved in this research before and after practice in the blended learning enviroment??What are the students? perceptions about the web based instruction in terms of ; Course and course materials of online environment, Course support in online environment, Level of communication in online environment, Satisfaction in online environment??What do students think about the application of Blended Learning Education? How do they evaluate it?This case study was conducted within the Biology Laboratory II Course. This course was delivered for the undergraduate course at the Department of Educational Sciences (DES), Celal Bayar University, during the 2007-2008 Spring semester. Number of the participants was 30 and all of them were second year DES students. This course was delivered as a blended learning which combined face-to-face instruction with the web based instruction. The questionnaires was used to identify the students? perceptions about the web based course at the end of the semester. Interviews were conducted at the end of the semester in order to take students? comments, expectations and recommendations with respect to the course.As a result, significant differences between the students? attitude towards Science Laboratory Lesson were found before and after the course. Data results showed that students had positive perceptions about the blended learning environment. Quantitative evidence was also supported by the interviews made to students. From these analysis, it emerges that students feel some anxieties towards the use of the internet while attending lessons. These opinions are important in order to build up new education systems (blended learning) assisted by the internet. Some suggestions concerning the education supported by the internet (blended learning approach) and the application of it are offered at the end of this report.This study can contribute the following research studies related with the blended learning. Also, the instructor of the course can benefit from this research result in order to improve the productivity of the course for the next terms.