Türkiye'de ve dünyada özelleştirme uygulamalarının karşılaştırmalı bir analizi
The subject of the master the is a comperative analysis of the practice of privatization in Turkey and in the world
- Tez No: 191900
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. FUNDA RANA ÖZBEY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 164
Özet
YÜKSEK LİSANS TEZ ÖZÜTÜRKİYE'DE VE DÜNYA'DA ÖZELLEŞTİRME UYGULAMALARININKARŞILAŞTIRILMALI BİR ANALİZİTaner ÖZBEKİktisat Anabilim DalıAnadolu Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü,Eylül 2006Danışman :Yrd. Doç.Dr.Funda Rana ÖZBEY1970'li yılların ortalarında dünya ekonomisinde yaşanan krizlerin İlk sorumlusuolarak Kamu İktisadi Teşebbüsleri (KİT) görülmüş ve bu kurumların hızlaözelleştirilmesi gerektiği fikri söz konusu dönemde uygulanan yeni liberal ekonomipolitikalarının ana hedefi haline gelmiştir. Dünya ekonomisinde 1980-2006 yıllarıarasındaki yirmi beş yıllık süreçte yapılan özelleştirme uygulamaları tutarının dünyagayri safi milli hasılasının onda birine eşdeğer olduğu tahmin edilmektedir.Dünya ölçeğinde Kamu İktisadi Teşebbüslerine, yarattığı sorunlara veÖzelleştirme zorunluluğunun ortaya çıkışına baktığımızda görülmektedir ki; ülkemizdeki ekonomik krizlerin temelinde de bu kurumların yarattığı sorunların rolü vardır veÖzelleştirme bu sorunların çözümünde önemli araçlardan birisidir.Ülkemiz uygulamalarına bakıldığında yapılan yoğun reklâm kampanyaları ileözelleştirme ekonomimizde yaşanan her sorunu çözecek bir anahtar gibi gösterilmiştir.Ancak özelleştirme politikası gerçekleştirilirken Kamu İktisadi Teşebbüsleri veÖzelleştirme konusunda sürekli yanlış uygulamalar yapılmış ve birçok gerçekkamuoyundan gizlenmiştir.Sağlıklı bir özelleştirme uygulaması için Kamu İktisadi Teşebbüsleri veÖzelleştirme konusu kamuoyuna iyice anlatılmalı, çalışanların ve bu kurumların gerçeksahibi olan halkın görüşü alınmalıdır. Ayrıca ülke ekonomisinin orta ve uzun vadedeçıkarlarını koruyan, söz konusu kurumların ülke ekonomisi için taşıdığı stratejik önemidikkate alan, ekonomik, sosyal, politik ve hukuki alt yapısı iyi hazırlanmış birözelleştirme politikası vakit geçirilmeden yapılmalı ve uygulanmalıdır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACTTHE SUBJECT OF THE MASTER THE İS A COMPERATİVE ANALYSİS OF THEPRACTİCE OF PRİVATİZATİON İN TURKEY AND İN THE WORLDTaner ÖZBEKEconomy Main BranchAnadolu University Social Sciences Institution September 2006Adviser : Assistant Professor Funda Rana ÖZBEYIn the middle of 1970?s public investments were seen as the main reason for theeconomic crisis in the world and the idea of privatization of these institutions was themain target of the new liberal economic policies parallel to these developments in theworld economy. In the period between 1980 and 2006, twenty five years, it is estimatedthat the sum of the privatization income equals to the one tenth of the world per capita.On a world wide scale when we look into public investments, the problemswhich they cause, the obligation of privatization and its emergence, it is clear that on thebase of the economic crisis in our country, these institutions play an important role andprivatization is a significant means for the solution.When we investigate the applications of the privatization in our country, with anintense propaganda it is introduced as a key to solve any problems in the economy.However, while realizing the privatization process, always wrong practices werecommitted, lost of truth was hidden from the publicHowever public, the real owner of the institutions, should be in formed aboutpublic investments and privatization, Turkish people should be consulted to. On theother hand now a privatization policy that will protect our national gains in the short andmiddle term and will take into consideration the strategic importance should be preparedwith a good economic, social, politic, legal base and applied