Otel işletmelerinde yatırım projelerinin ekonomik yönden hazırlanması ve kuruluş yeri seçimi
The preparing investment project as a economical part in the hotel business and facilities location decisions
- Tez No: 191901
- Danışmanlar: PROF.DR. HALİT SUAVİ AHİPAŞAOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Turizm, Tourism
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği ve Otelcilik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 125
Özet
Türkiye de her yıl bir çok turizm yatırımı yapılmaktadır. Bu yatırımların başarısıyapılan fizibilite analizlerine bağlıdır. Yatırımın karlılığı, kuruluş yeri, satış miktarı, yatırımınkapasitesi, toplam maliyet ve toplam gelir gibi konular, fizibilite analizleri ile ortayaçıkacaktır. Özellikle kuruluş yeri seçimi konaklama endüstrisinde yatırımın başarısındaönemli rol oynamaktadır. Konaklama endüstrisinin kendine has özeliklerinden dolayı ( dahayüksek sabit maliyet ve sabit sermaye, makine ve inşaat maliyetiâ¦) kuruluş yeri seçimi iyi birşekilde yapılmalıdır.Bu çalışmanın amacı; otel işletmelerinin yatırım aşamasında kuruluş yeri seçimanalizine ve faktörlerine ne kadar önem verdiklerini ortaya çıkarmak ve kuruluş yeriseçiminde en önemli faktörün hangisi olduğunu bulmaktır.Çalışmanın birinci bölümünde; yatırım projeleri hakkında genel bilgiler verilmiş,ikinci bölümde kuruluş yeri seçimi açıklanmıştır. Çalışmanın son bölümünde; otellerekuruluş yeri seçimi ve seçim faktörleri hakkında anket uygulanarak, otellerin kuruluş yeriseçimine verdikleri önem ve kuruluş yeri seçimini etkileyen en önemli faktörler belirlenmeyeçalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Many tourism investments are made in Turkey every year. The success ofinvestments purpose depends on feasibility analysis. The issues about total cost, total revenue,capacity of investments, sales rate, facility location, benefits are find out with feasibilityanalysis. Especially, facility location decisions plays important role in the investment?ssuccess in the hospitality business (higher fixed cost, fixed capital, buildings, machinescostâ¦), facility location decisions must be well done.The aims of this study are two fold: One is to bring up how much consider importantto the facility location analysis and its factors for the hotels in the invetsment rank. Second isto find out what the most important factor in the facility location decisions.Chapter One description the general information about investments and investmentsproject. Chapter Two presents economic analaysis of invetsments and facility locationdecisions with the factors affecting it. Chapter Three presents the application ofquestionnaire to the hotels about facility location in order to find out the vital locationfactors which effect to the location decisions and appear the importance of facility locationdecisions.