Yönetimde yaratıcılığın koşulları ve Beyçelik A.Ş.de bir uygulama
Circumstances of creativity in management and an application in Beyçelik A.Ş.
- Tez No: 191902
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET ŞAHİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yönetim ve Organizasyon Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 109
Özet
İnsanlık tarihinin gelişim süreci incelendiğinde, gelişim aşamalarının temelindeinsan zekâsı ve yaratıcılığının olduğu görülmektedir.Günümüzde bilgi ve iletişim teknolojilerinde, ekonomide, toplumsal yaşamdave kültürel alanda yaşanan hızlı değişimlerin etkisi çalışma hayatında ve işletmelerinyapılanmasında da yoğun bir şekilde hissedilmektedir.Yaşanan bu hızlı değişimin sonucunda, işletmelerin başarısı değişimin önünegeçebilecek şekilde fark yaratmalarına ve bu yoğun rekabet ortamında geleceğeilişkin yeni ve yaratıcı fikirler oluşturmalarına bağlıdır. Bu nedenle yaratıcılık veyenilikçilik işletmelerin sürdürülebilir rekabet gücünü artırmada önemli araçlarhaline gelmişlerdir.şletmelerde yaratıcı düşünme zeminin gelişmesi ise yaratıcı niteliklere sahipçalışanların desteklenmesi ve yaratıcılığın geliştirilmesini sağlayan yaratıcı biryönetim anlayışıyla mümkün olmaktadır.Bu çalışmada işletmelerde yaratıcılık için ideal bir ortam oluşturulması konusuele alınmıştır.
Özet (Çeviri)
When investigating the development process of mankind history, it is seen thathuman intelligence and creativity are in the base of this development stages.Nowadays, the effects of rapid changes occurred in the fields of information andcommunication technologies, economy, social life and culture are felled intensively inworking life and structuring the enterprises.In the conclusion of this rapid change, the successes of enterprises is based oncreating new and creative ideas for the future in the field of intensive competitiveenvironment and compose a difference by discouraging the evolution. Therefore, creativityand innovation are become important tools for enterprises to improve their sustainablecompetition powers.It is possible to develop creative thought in enterprises with reinforcement of theemployee that have creative attributes and with a creative management mentality thatprovides development of creativity.In this thesis, the subject of creating an ideal environment for creativity inenterprises is tried to be investigated.