Das sprachliche handeln der lehrkraft und der studenten im fremdsprachenunterricht lesefertigkeit i
The lingustic behaviour of the lecturer and undergraduates in foreign language course reading skills i
- Tez No: 191911
- Danışmanlar: DOÇ.DR. SEYYARE DUMAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Dilbilim, Eğitim ve Öğretim, Linguistics, Education and Training
- Yıl: 2006
- Dil: Almanca
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Alman Dili Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 126
Özet
iiYÜKSEK L SANS TEZ ÖZÜYABANCI D L ?OKUMA BECER LER I? DERS NDEK ÖĞRET MELEMANININ VE L SANS ÖĞRENC LER N N D LSEL DAVRANIŞLARIEdimbilim'e Dayalı Ampirik bir AraştırmaÖzlem ERÖZDEM RAlman Dili Eğitimi Anabilim DalıAnadolu Üniversitesi Eğitim Bilimleri Enstitüsü, Aralık 2006Danışman: Doç. Dr. Seyyare DUMANYabancı dil öğretimi; ana dilden farklı yapı, kavram ve dil bilgisi kuralları olan başkabir dilin öğretilmesi sürecidir. Başarılı bir yabancı dil öğretiminde birçok unsur roloynar. Bunlardan en önemlisi öğretici ve öğrencinin sınıf içi dilsel davranışlarıdır. Bunedenle; araştırmacı ilgisini sınıf içi dilsel davranışlara yöneltmiştir.Bu çalışmadaki veriler; Anadolu Üniversitesi Almanca Öğretmenliği ?Okuma BecerisiI? dersinden, işlevsel edimbilim yöntemiyle elde edilmiştir. Metin olarak ?kırmızışapkalı kız? seçilmiş ve ders içinde soru-cevap tekniği kullanılmıştır.Dil öğretiminde yaşanan sıkıntılardan en önemlisi, teori ile uygulamanınörtüşmemesidir. Bu nedenle araştırma; ilgisini öncelikle yabancı dil derslerindeki dersiçi dilsel davranışlara ve ders içinde kullanılan metine dayalı olarak öğrenci faaliyetlerinarttırılıp arttırılamayacağına yöneltmiştir.Dilsel davranışı artırmak için öğretici soru-cevap tekniğini farklı uygulamıştır. Öğretici,öğrencilerden Almanca metininden soru üretmelerini ve bu soruları birbirlerineyöneltmelerini sağlamıştır. Ne var ki; verilerin değerlendirilmesi sonucunda buyöntemin yararlı olduğu ancak öğrencilerin dil seviyelerinin yetersiz olduğundancümleleri metinden olduğu gibi aktardıkları gözlenmiştir.Oysa ki; öğrencilerin ilgileri doğrultusunda bir metin hem sözcük darcığının gelişiminihem de konuşma becerilerinin daha etkin hale gelmesini sağlayabileceğidüşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
iiiABSTRACTForeign language education is a process of teaching another language having differentstructure, concept and grammar rules from that of the mother language. There are lotsof facts playing a major role in being successful in foreign language training. The mostimportant of them is the linguistic behaviour of the teacher and the student within theclass. Therefore; the researcher showed her interest in class room linguistic behaviour.The data of this study was obtained with the method of functional pragmatics from the`Reading Skills I? lesson of Anadolu University German Teaching Profession. `LittleRed Riding Hood? was chosen as the text and question -answer technique was appliedduring the class.One of the most important difficulties in foreign language teaching is that theory andpractice do not overlap with each other. In this sense, this research was tended to beinterested in the question of whether student activities might be increased or not basedon the classroom lingustic behaviour and the text used in the class of foreign languageteaching.In order to increase the linguistic behaviour, the question-answer technique was appliedby the teacher in a different way. The teacher had the students to create their ownquestions from the German text and had them ask to themselves. Nevertheless ; as aresult of the assessment of the data , it was observed that this method is useful but thesentences were copied directly from the text due to their lack of language level.However; it has been thought that , with the direction of the students interest, a text mayensure to develop the vocabulary and speaking skills in a more effective way.