Hüseyin Cahid Yalçın'ın Sabah gazetesindeki tenkidi yazıları(1899-1900)
Critical articles from Hüseyin Cahid Yalçın at Sabah newspaper(1899-1900)
  1. Tez No: 191995
  2. Yazar: DUYGU ÖZTÜRK
  3. Danışmanlar: PROF.DR. ABDULLAH UÇMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 154
Özet
VIIIÖZETHüseyin Câhid Yalçın Servet-i Fünûn edebiyatının önemlişahsiyetlerindendir.O, Servet-i Fünûncular içerisinde tenkitçi kişiliğiyle tanınmış,devrinde pek çok gazete ve dergide yazılar yazmıştır.Bu yazılarında gerek katıldığıpolemiklerle gerekse sivri diliyle dikkatleri çeker.Döneminin hemen her türlüpolemiği içerisinde yer almış olan Hüseyin Câhid Yalçın, özellikle Servet-i Fünûnedebiyatına yöneltilen eleştirilere verdiği cevaplarla tenkitçi kişiliğini her fırsattaortaya koymuştur.Tarûk gazetesinden transfer olduğu Sabah gazetesinde( 1899 ) on altı ayboyunca ?Hayât-ı Matbuât? adıyla haftalık yazılar yazmış, bu yazılarda da alışılansivri dilli tavrından vazgeçmeyerek, katıldığı münakaşalarla adından söz ettirmeyedevam etmiştir.Toplam sayısı 44'ü bulan bu yazılarında devrinin meselelerineyabancı kalmayarak pek çok konuda fikir yürüttüğü görülür.Bu fikirleri altı bölümhâlinde tarafımızca incelenmiştir.Çalışmamızda ?Hayât-ı Matbuât? başlığı altında yayımlanan yazılarıHüseyin Câhid'in edebû tenkit anlayışı doğrultusunda değerlendirerek, yazılarda yeralan eserler ve şahıslar hakkında dipnotlar vererek inceledik.ANAHTAR KEL MELER: Hüseyin Câhid, Sabah gazetesi, Hayât-ı Matbuât,Servet-i Fünûn, Tenkit.
Özet (Çeviri)
IXSUMMARYHüseyin Câhid Yalçın is one of the most important characters of theServet-i Fünûn Literature. He has been well-known by his critisizing personality inthe Servet-i Fünûn society and he wrote many articles at various newspapers andmagazines. He attracts the readers with his reality language and with thearguments he had joined. Hüseyin Câhid Yalçın, who has been included in nearlyevery kind of dialogue and argument in his time, has been accepted by the people,with his replies to critics.He has written weekly articles for sixteen months at Sabah Newspaper( 1899 ) which he had been transferred there from Tarûk Newspaper, and he hadn?tgiven up his style of reality and his fame went on by his arguments he had joinedas before.It can ben seen in his writings which were totally forty-four in number,that he wasn?t a stronger to the problems of his time. These opinions of his hasbeen observed by us in six sessions.In our work, Hüseyin Câhid?s writings which had been published underthe title of ?Hayat-ı Matbuât?, has been evaluated being parallel with his literativecritisizing, and we also examined the works and characters by adding extrainformation about them at the bottom parts of the pages.KEY WORDS: Hüseyin Câhid, Sabah newspaper, Hayat-ı Matbuât, Servet-iFünûn, Critics.