Soyut resmin düşünsel dayanakları
The intellectual basis of abstract art
- Tez No: 191994
- Danışmanlar: Y.DOÇ. SEDAT BALKIR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Resim Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 66
Özet
IIIÖZET(SOYUT RESMİN DÜŞÜNSEL DAYANAKLARI)Sanayi devrimi sonrasındaki makineleşme; endüstriyel gelişime, fotoğrafınicadı, ressamların daha farklı biçimsel dil arayışlarına ve bunun yanında, en büyüksavaşın trajik etkileri neredeyse bütün insanlığın sosyolojik ve düşünsel evriminesebep olmuştur. İster olumlu ve isterse olumsuz olsun, tüm bu gelişmeler sanatsalüretim için muhteşem bir kaynak oluşturmuşlardır.19. yüzyılın ilk yarısından 20. yüzyılın başlarına kadar olan süreçte yaşanangelişmeler, sanat tarihinde en fazla ?izm?lerin yaratıldığı bir dönemi beraberindegetirmiştir.Empresyonizm öncesindeki klasik betimleme anlayışı neredeyse kökten birdeğişikliğe uğrayarak, plastik sanatların hemen her türünü etkilemiştir. Postempresyonistlerin temelini attığı yeni oluşumlar, önce soyutlamalara ve ardından dasoyut bir dünya görüşünün oluşmasına sebep olmuştur. Bu da, içinde yaşadığımızfiziksel gerçekliğe bakış açımızdaki değişikliğin bir sonucudur.
Özet (Çeviri)
IVSUMMARY( THE İNTELLECTUAL BASİS OF ABSTRACT ART)Process of industrialization after the industrial revolution caused toindustrial development, invention of fotography caused to painters? search fordifferent formal languages and, tragic effects of the biggest war caused tosociological and intellectual evolution of humanity. Whether these developmentsare positive or not, they have created magnificent resources for artistic production.The developments which took place in the first half of the 19th century untilthe beginning of 20th century, brought a period with itself which is when a lot of?ism?s created.Classical portrait understanding before impressionalism incurred a radicalchange and therefore influnced all kinds of plastic art. New formations that postimpressionists founded, firstly caused to abstractions and later formation of anabstract world view. This is a result of a change in our point of view about thephysical reality that we live in.