Türk Ceza Hukuku'nda uzlaşma
Mediation of Turkish Punishment Law
- Tez No: 192017
- Danışmanlar: DOÇ.DR. İSA DÖNER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 109
Özet
T.C.KOCAEL ÜN VERS TESSOSYAL B L MLER ENST TÜSÜKAMU HUKUKU ANA B L M DALITÜRK CEZA HUKUKUNDA UZLAŞMAÖZETUzlaşma, mağdur eksenli ceza adalet mekanizmasının bir sonucu olarak 1Haziran 2005 tarihinde yürürlüğe giren Türk Ceza Kanunu ve Ceza Muhakemesi Kanunu ilehukukumuzda yerini almıştır.Yüksek lisans niteliğindeki bilimsel çalışmamız üç bölümden oluşmaktadır. lkbölümde uzlaşma müessesesinin hukuki niteliğini, tarihsel gelişimini, getiriliş nedenlerini,karşılaştırmalı hukukta yerini ve ceza muhakemesi hukuku ilkeleri karşısındaki durumunu elealdık.kinci bölümde kanunlarımızda düzenleniş şekillerini, uygulanma biçimlerini elealarak, uygulamada meydana gelecek muhtemel problemler ile çözüm önerilerimizi ortayakoyduk.Üçüncü ve son bölümde ise uzlaşmanın hukuki sonuçları ve sonrasındamuhakemenin işleyişi üzerinde durdukTezi Hazırlayan : Engin PARLAKTez Danışmanı : Yrd. Doç. Dr. sa DÖNERTez Kabul Tarihi ve No : 12.07.2006 / 2006-13Jüri Üyeleri : Prof. Dr. M. Emin ARTUKDoç. Dr. N. lker ÇOLAKYrd. Doç. Dr. sa DÖNER
Özet (Çeviri)
T.C.KOCAEL ÜN VERS TESSOSYAL B L MLER ENST TÜSÜKAMU HUKUKU ANA B L M DALIMED AT ON OF TURK SH PUN SHMENT LAWABSTRACTMediation is as a result of justice-punisment mechanism took its placein our justice system with the help of Turkish Punishment Law and Execution of theLaw,which became valid 1 july 2005.Our examination, which is equal to a master research,has got three part. In the firstpart we examined charactesitic of compromiseinstitution, its historical development, reasons of its usage and its place in comperative justiceand its place against justice principles.In the second part of our study we put forwardits regulations in our justice system, considering probable problems in practice and oursolutions.In the third and the last part of our study we dwelled upon judicial results ofmediation and the process of its usage.Tezi Hazırlayan : Engin PARLAKTez Danışmanı : Yrd. Doç. Dr. sa DÖNERTez Kabul Tarihi ve No : 12.07.2006 / 2006-13Jüri Üyeleri : Prof. Dr. M. Emin ARTUKDoç. Dr. N. lker ÇOLAKYrd. Doç. Dr. sa DÖNER