Tekerlekli sandalye basketbol sporu yapanlarda fiziksel uygunluğun değerlendirilmesi
The Assessment of physical fitness in wheelchair basketball players
  1. Tez No: 192057
  2. Yazar: ATINÇ DARİLGEN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NECMİYE ÜN YILDIRIM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Spor, Physical Medicine and Rehabilitation, Sports
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Abant İzzet Baysal Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 64
Özet
Bu çalışma, tekerlekli sandalye basketbol oyuncularının fiziksel uygunlukdüzeylerini belirlemek, I. ile II. lig oyuncuları ve Uluslararası Tekerlekli SandalyeFederasyonu sınıflama sisteminden aldıkları puanlara göre düşük gövde kontrollü ileyüksek gövde kontrollü oyuncuların fiziksel uygunluk düzeyleri arasındaki farklarıbelirlemek, fizyoterapistler, antrenörler ve diğer sağlık çalışanları için değerlendirmeprosedürü oluşturmak amacıyla yapılmıştır. Çalışmamıza toplam 60 sporcukatılmıştır. Sporcular, oynadıkları lige ve Uluslararası Tekerlekli Sandalye SınıflamaSisteminden aldıkları puana göre iki farklı şekilde gruplandırılmıştır. Sporcularınspor yapma ile ilgili karakteristik özellikleri belirlemek için anket yapılmıştır.Çalışmaya katılan sporcuların vücut kompozisyonları, üst ekstremite izometrik kaskuvvetleri, el kavrama kuvvetleri, görsel ve işitsel basit reaksiyon zamanları, hızlarıve kardiyovasküler endurans düzeyleri değerlendirilmiştir. I. lig ve II. ligoyuncularının spor yaptıkları yıl, engelli oldukları süre, yağ yüzdeleri, yağ ağırlıkları,üst ekstremite izometrik kas kuvvetleri, sağ el kavrama kuvvetleri, görsel ve işitselreaksiyon zamanları arasında istatistiksel olarak anlamlı fark bulunmamıştır(p>0.05). Antrenman saatleri, yaralanma geçirme oranları, yağsız vücut ağırlıkları,sol el kavrama kuvvetleri, kardiyovasküler endurans düzeyleri ve hızları arasında I.lig oyuncuları lehine istatistiksel olarak anlamlı fark bulunmuştur (p0.05).
Özet (Çeviri)
We did this study to determine the physical fitness levels of wheelchair basketballplayers also to determine the differences of physical fitness levels of higher andlower body controlled players who designated according to points from internationalwheelchair federation classification system. We also aimed to constitute anassessment form for physiotherapists, trainers and other health care assistants. 60sportsmen were joined into the study. Sportsmen were divided two groups accordingto the league they are playing in and the points they get from internationalwheelchair basketball classification system. We used a questionnaire to investigatecharacteristic features related with doing sport. We evaluated their bodycomposition, upper extremity isometric muscle strengths, hand grip strengths, audioand visual simple reaction times, speed and cardiovascular endurance levels. Wecouldn?t find a statistical significance in their sport years, years with disability, fatpercentage, fat weights, upper extremity isometric muscle strengths, right hand gripstrengths, audio and visual reaction time (p>0.05). We found statistical differences infavors of I. league players in training hours, percentage of being injured, body weightwithout fat, left hand grip strengths, cardiovascular endurance and speed (p0.05).