Elin ikinci ve dördüncü parmak uzunluk oranının saldırganlık ve öfke ile ilişkisinin araştırılması
The study of the relationship between 2D : 4D ratio and aggression & anger
  1. Tez No: 192097
  2. Yazar: ASLI DOĞAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Adli Tıp, Forensic Medicine
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Disiplinlerarası Adli Tıp Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Adli Tıp Biyoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 98
Özet
ÖZETElin İkinci ve Dördüncü Parmak Uzunluk Oranının Saldırganlık ve Öfke ileİlişkisinin AraştırılmasıSaldırganlık ve öfke düzeyinin belirlenmesine yönelik çalışmalarda, antropolojik vebiyolojik faktörler bir arada ele alınarak araştırılmaktadır. Elin ikinci ve dördüncüparmak uzunluk oranları ile saldırganlık ve öfke arasında ilişki bulunmasına yönelikolanlar öne çıkmaktadır. Parmak uzunluk oranlarının gelişim dönemi boyunca maruzkalınan prenatal androjenlerin etkisini yansıttığı düşünülmektedir. Bunun altındayatan mekanizmalardan bir tanesinin, Hoxa ve Hoxd genlerinin hem parmaklarınhem de gonadların gelişiminden sorumlu genler olması olduğu bildirilmektedir. Buçalışmanın amacı, el parmak yapısı ya da daha açık bir ifade ile parmak uzunlukoranları ile öfke ve saldırganlık arasındaki ilişkinin araştırılmasıdır.Bu tez çalışmasının örneklem grubunu, yaşları 18-24 arasında değişen 377(195 Kadın ve 182 Erkek) üniversite öğrencisi oluşturmaktadır. Bireylerin ikinciparmak ve dördüncü parmak uzunluğunun ölçülmesi standart antropometrikyöntemler kullanılarak, 0,05mm hassasiyeti olan dijital bir kompas ile yapılmıştır.Bireylerin öfke ve saldırganlık ile ilgili değerlendirmesini yapabilmek için SürekliÖfke-Öfke Tarz Ölçeği (SÖÖTÖ) ile Saldırganlık Ölçeği uygulanmıştır.
Özet (Çeviri)
SUMMARYThe study of the relationship between 2D:4D ratio and aggression & angerIn studies aiming to determine aggression and anger level, anthropological andbiological factors are investigated together. The studies evaluating the relationbetween the 2D:4D and aggression and anger become more popular because the digitlength ratio is suggested to reflect the effects of exposed prenatal androgens duringdevelopment. One of the mechanisms underlying this is Hoxa and Hoxd genes. Thesegenes are not only responsible for the development of both the digits but gonads aswell. The aim of this study is to investigate the relation between the digit length ratioand aggression and anger.377 university students (195 women, 182 men) aged between 18-24 yearsparticipated in the study. A digital compass with a resolution of 0.01 mm was usedfor hand anthropometrc measurements, using standard anthropometric methods. TheState Trait Anger Scale (STAS) and Aggression Questionnaire were used to evaluatethe aggression and anger in individuals. Independent samples test was used forcomparisons according to gender.