T.C. Sağlık Bakanlığı - UNICEF işbirliği: Bebeklik ve Erken Çocukluk Döneminde Gelişimin İzlenmesi ve Desteklenmesi Programı'nın değerlendirilmesi
Evaluation of the Turkish Ministry of Health - UNICEF: Early Childhood Development Program
  1. Tez No: 192176
  2. Yazar: EMİNE BAHAR BİNGÖLER
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. İLGİ ERTEM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 146
Özet
ÖZETT.C. Sağlık Bakanlığı-UNICEF şbirliği ?Bebeklik ve Erken Çocukluk Döneminde Gelişiminzlenmesi ve Desteklenmesi Programı?nın DeğerlendirilmesiUz. Dr. Emine Bahar B NGÖLERT.C. Sağlık Bakanlığı-UNICEF şbirliği ?Bebeklik ve Erken Çocukluk Döneminde Gelişimin zlenmesive Desteklenmesi Programı (G DP)? birinci basamak sağlık çalışanlarına yönelik 3 günlük bir hizmet içiprogramdır. Türkiye'de henüz 5 ilde pilot uygulaması yapılmıştır ve yaygınlaştırılması planlanmaktadır. Buaraştırmanın amacı ülkemizde sağlık hizmeti içinde bebeklik ve erken çocukluk döneminde gelişiminizlenmesi, desteklenmesi, gelişimsel sorunların erken saptanması, doğru ve etkili yönlendirmelerinisağlayacak olan ve ülkemizde eğitimi birinci basamak sağlık çalışanlarına verilen G DP' nin kısa ve uzundönemde programın uygulayıcıları olan sağlık çalışanları üzerindeki etkilerinin değerlendirilmesidir.?Bebeklik ve Erken Çocukluk Döneminde Gelişimin zlenmesi ve Desteklenmesi KonusundaKendini Değerlendirme Ölçeği? (KDÖ) subjektif ve ?Bebeklik ve Erken Çocukluk Döneminde GelişimBilgisini Değerlendirme Ölçeği (GBDÖ)? objektif olarak birinci basamak sağlık çalışanlarının gelişiminizlenmesi ile ilgili bilgilerini ölçmek için geliştirilmiştir. Bu araçlar eğitimin verildiği 5 ilde kursunöncesinde ve sonrasında toplam 148 (61 pratisyen hekim, 87 ebe hemşire) birinci basamak sağlık çalışanınauygulanmıştır. KDÖ' de katılımcıların aldıkları toplam puan ortancası kurs öncesinde 159, GBDÖ' de 13;kurs sonrasında KDÖ' de 222, GBDÖ' de 22'dir.
Özet (Çeviri)
SUMMARYEvaluation of the ?Turkish Ministry of Health- UNICEF-Early Childhood DevelopmentProgram?Dr. Emine Bahar B NGÖLERThe Turkish Ministry of Health-UNICEF Early Childhood Development Training Program is a 3 dayinservice training program for health care professionals that is being piloted in 5 cities in Turkey andthat aims to go to scale. The purpose of this study was to evaluate the effectiveness of the TurkishMinistry of Health-UNICEF Early Childhood Development Training Program at the level of primaryhealth care professionals (PHCP) in improving their knowledge and perceived competence; and theirlong term application of the program within the health care system.The ?Perceived Knowledge of Child Development Questionnaire (PKCD)? and the?Knowledge of Child Development Test (KCDT)? are subjective and objective measures respectively,developed to assess PHCPs knowledge related to developmental surveillance. These instruments wereadministered in 5 cities immediately before and after the training program to 148 PHCPs (61 generalpractitioners and 87 nurses).