T.c. Sağlık Bakanlığı'nın tanıya dayalı (paket) fiyat uygulaması
T.r. Ministry of Health diagnosis oriented (package) price application
- Tez No: 239553
- Danışmanlar: DOÇ. DR. YAKUP SELVİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hastaneler, Sağlık Kurumları Yönetimi, İşletme, Hospitals, Health Care Management, Business Administration
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hastane ve Sağlık Kur. Yön. Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 148
Özet
Ülkemizde sağlık sektörünün artan talebi karşılaması için ayrılan bütçelerin giderek artması ve sağlık harcamalarının da önemli bir kısmının finansman kurumları tarafından ödenmesi ile başlayan karmaşık süreci rahatlatmak için sağlıkta Tanıya Dayalı (Paket) Program Uygulaması getirilmiştir. Bu uygulama ile sağlık harcamalarına yönelik olarak kaynakların tasarruflu ve etkin kullanımı sağlanmakla beraber sağlık kuruluşlarının faturalama işlemleri ile geri ödeme kurumlarının fatura inceleme ve ödeme işlemlerini kolaylaştırmak amaç edinilmiştir. Çalışmamızda, Tanıya Dayalı (Paket) Fiyat Uygulaması'nda yer alan bir ameliyatın maliyet analizi yapılarak ameliyatın yapıldığı eğitim ve araştırma hastanesi açısından durum saptaması yapılmıştır. Bu amaçla kolayda örnekleme yöntemiyle seçilen Laparoskopik Kolesistektomi ameliyatının üç aylık zaman sürecindeki maliyet analizi yapılmıştır. Analiz sonucunda eğitim ve araştırma hastanesinin maliyeti ile devletin ödediği paket ücretleri karşılaştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
To relieve the complex process started with expanding budgets dedicated for health expenses to overcome ever increasing demands for health services and health care costs undertaken by financial institutions, Diagnosis Oriented (Package) Program Application is initiated in our country. With this application it is intended that economic and efficient usage of resources dedicated to health care system is assured also health institutes billing operations and refunding institutions bill inspecting and payment operations are simplified. In our work, by making a surgeries fundamental cost analysis which is included in Diagnosis Oriented (Package) Price Application, situation determination had done from the perspective of educational and research hospitals. For this purpose, cost analysis of laparoscopic colesistectomy surgery which is selected by convenience sampling method had done in three months interval. After conducting analysis, costs of hospital and government?s paid package prices had compared.