Servikal örneklerde chlamydia trachomatis infeksiyonlarının polimeraz zincir reaksiyonu ve direkt floresan antikor yöntemleri ile araştırılması
Research of chlamdia trachomtis infections with polymerase chain reaction and direct fluoresan antibody method in servical samples
  1. Tez No: 192190
  2. Yazar: ALPER KAPDAĞLI
  3. Danışmanlar: PROF.DR. NERİMAN AYDIN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Mikrobiyoloji, Microbiology
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Adnan Menderes Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Mikrobiyoloji ve Klinik Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 67
Özet
ÖZETServikal Örneklerde Chlamydia trachomatis nfeksiyonlarının Polimeraz ZincirReaksiyonu ve Direkt Floresan Antikor Yöntemleri le Araştırılması(Dr. Alper KAPDAĞLI)Klamidya infeksiyonları, en sık görülen bakteriyel infeksiyonlardandır ve dünyaekonomisine önemli bir yük getirmektedir. Bunu önlemek amacı ile birçok ülkede riskgrupları dikkate alınarak ulusal tarama programları geliştirilmiştir. Mukopürülan akıntısıolan doğurganlık çağındaki kadınlarla, genelev çalışanları bu risk gruplarından ikisidir.Çalışmamızda Aydın yöresindeki Chlamydia trachomatis infeksiyonu açısından riskgruplarında çalışma yapıp, bu bölgedeki prevalans değerleri hakkında veri elde etmek veileride daha kapsamlı çalışmalar için zemin oluşturmak amaçlanmıştır.Çalışmamıza Aydın genelevinde kayıtlı 49 genelev kadınının yanısıra ADÜ TıpFakültesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Anabilimdalı polikliniğine ve Kadın-doğumhastanesi polikliniğine gelen, mukopürülan akıntısı olan 47 ve kontrol grubu olarakmukopürülan akıntısı olmayan 44 olmak üzere, 15-45 yaş arası 91 hasta dahil edildi. Buçalışma gruplarından alınan endoservikal örneklerde C. trachomatis tanısı amacı ilePolimeraz zincir reaksiyonu (PCR) ve direkt floresan antikor (DFA) testleri çalışıldı.Aynı hastaların serviks ağzından alınan örneklerin kanlı agar, Eozin metylene Blue(EMB), çukulatamsı agar ve Sabouraud dextrose agar (SDA)'da kültürleri değerlendirildive Gram boyama ile direkt mikroskobik bakıları yapıldı. Ayrıca iki ayrı eküvyon ile arkaforniks'den örnekler alınıp biri ile hasta başında indikatör şeritler kullanılarak pHölçüldü, diğeri ile servikal direkt mikroskobik bakı yapıldı ve Whiff testi uygulandı.Polimeraz zincir reaksiyonu testi, 1 kişinin endoservikal örneğinde pozitif sonuçvermiş olup prevalans %0.7 (n=140) olarak belirlendi. Direkt floresan antikor testindecut-off değeri her alanda 10'un üzerinde elementer cisimciğinin (EB) görülmesi kabuledildiğinde, 127 örneğin hepsi negatif olarak değerlendirildi. Buna karşın her alanda 6-10EB'nin görülmesi pozitiflik kabul edildiğinde prevalans oranı % 7,1, 2-5 EB'ningörülmesinde ise %16 olarak bulundu.Kültür bakılarında; 140 örneğin 100 (%71.4)'ünde normal vajen floraelemanlarına rastlandı, 19'unda (%13.5) üreme görülmedi. Kültürlerin 8'inde (%5.7)2Gardnerella vaginalis, 3'ünde (%2.1) Streptococcus agalactiae, 7'sinde (%5) Candidaalbicans, 3'ünde (%2.1) Escherichia coli, birinde (%0.7) Neisseriae gonorrhoeae üredi.Onbeş (%10.7) hastanın örneklerinden yapılan testlerde bakteriyel vajinoz teşhisi kondu.Üç hastanın (%2.1) direkt mikroskobisinde Trichomonas vaginalis trofozoitlerinerastlandı.Bölgemizde genelev çalışanlarının yanısıra mukopürülan akıntısı olan kadınlardaC. trachomatis görülme oranı yönteme ve cut-off değerine bağlı olarak farklı değerlerdesaptanmıştır. Daha sağlıklı verilere ulaşmak için çok daha kapsamlı çalışmalarınyapılması gerektiği düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
SUMMARYResearch of Chlamydia trachomatis Infections With Polymerase ChainReaction and Direct Fluoresan Antibody Method in servical samples(Dr. Alper KAPDAGLI)Chlamydia infections are among most common bacterial infections andcost for worldeconomy. Many countries developed national survey studies for riskgroups to avoideconomic cost. Women at fertile age with mucopurelent vaginal dischargeand sex workersare in risk groups. The aim of our work was to determine the prevalenceof Chlamydiatrachomatis infections among risk groups in Aydın area by a surveystudy and to establish abase for further studies.Forty-nine sex workers from Aydın brothel and 47 patients attended ADUGynecologyand Obstetric Department and Gynecology and Obstetric Hospital withmucopurelentdischarge, and 44 patients without mucopurelent discharge as control, atotal of 91 15-45years-old patients were included to this study. Endocervical samplesfrom the study groupswere studied by PCR and DFA for presence of C. trachomatis. Cervicalsamples from thesame patients were cultured on blood agar, Eozin metylene Blue (EMB)agar, chocolate agarand Sabouraud dextrose agar (SDA), Gram staining and direct microscopicanalysis were alsodone. Two samples were taken with swabs from posterior fornix and onewas used for pHmeasurement and the other one for direct microscopy and Whiff test.One sample from patient was positive by PCR and the prevalence wascalculated as%0.7 (n=140). The prevalence for the study group was calculated as(n=140) % 0.7. The DFAtest was negative for all patients tested.Culture results; of 140 samples 100 (%71.4) had normal vagina flora,and 19 (%13.5)had no growth, 8 (%5.7) had Gardnerella vaginalis, 7 (%5) had Candidaalbicans, 3 (%2.1)had Streptococcus agalactiae, 3 had (%2.1) Escherichia coli, and one(%0.7) had Neisseriaegonorrhoeae. Fifteen (%10.7) patients were diagnosed as bacterialvaginosis. Trichomonasvaginalis trofozoits were observed in samples from 3 (%2.1) patients bydirect microscopicanalysis.In our study based on PCR endocervical sample from one person found tobe positiveand the prevalence was 0.7% (n=140). DFA test were negative for all 127samples with a cutoff value of >10 elementary body in each field. The prevalence wasincreased to 7.1% and to16% when the cut-off is accepted as 6-10 EB and 2-5 EB in each fieldreach, respectively.In Aydın area the prevalence of C. trachomatis among sex workers andwomen withmucopurelent discharge change in relation with the method and the cutoff value used. Furtherand larger survey studies should be done to obtain safe data.