Sol atriyal apendiks işlevlerinin transözofajiyal ekokardiyografide speckle tracking tekniği ile değerlendirilmesi
Assessment of left atrial appendage functions with transesophageal echocardiography using speckle tracking technique
- Tez No: 535891
- Danışmanlar: PROF. DR. DİLEK URAL
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kardiyoloji, Cardiology
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kardiyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 81
Özet
Amaç- Çalışmamızda, SAA işlevlerinin speckle tracking tekniği ile değerlendirilmesi ve normal-patolojik ayrımı yapılması; SAA speckle tracking ile spontan eko kontrast (SEK) ve trombüs ilişkisini değerlendirmek; SEK- trombüs varlığını öngördürmede diğer parametreler ile korelasyonunu incelemek amaçlanmıştır. Metod- Çalışmaya 125 kişi uygun bulunarak alındı. Hastalar sinüs ritmi (n=82) ve atriyal fibrilasyon (n=43) ritmi olmak üzere iki ana grupta incelendi. SAA kontraktil fonksiyonları, pulsed Wave Doppler ile SAA akım hızı, fraksiyonel kısalma, simpson EF ile değerlendirildi. STE ile SAA'in medial, apikal ve lateral bölgelerinde strain ve strain rate değerleri belirlendi. Her iki ritim grubu, etyolojik alt gruplarda STE değerleri incelendi. Bulgular- Etyolojik alt gruplara ayırmadan tüm hastaların STE bulgularını incelediğimizde SR'li olgularda, her üç SAA bölgesinde de istatistiksel olarak ileri anlamlıkta daha iyi miyokardiyal aktivite tespit edildi. SR'li olgularda STE'nin SAA'nın diğer değerlendirme yöntemleri iyi derecede korele olduğu (r; 0,26), AF'li olgularda ise segment bazında farklı sonuçlar olduğu ancak global strain ve strain rate'de korelasyon (0,46) olduğunu gördük.
Özet (Çeviri)
Background- This study was planned to assess of LAA's normal and pathological function by speckle tracking echocardiography at SR and AF. Aim that asses to relationship between LAA function and SEC-thrombus, investigate to prediction of SEC- thrombus presence by speckle tracking echocardiography. Methods- One hundred and twenty-five patients were included (NSR:82, AF: 43). LAA contractile function was assess by pulsed-wave Doppler LAA flow rate, fractional shortening and Simpson EF. SAA medial, apical and lateral regions of the strain and strain rate values were determined with speckle tracking echocardiography. Both rhythm group were evaluated by STE at the etiological subgroups. Results- When all patients' STE findings was investigated without seperating etiological subgroups, in patients with SR, myocardial activity was statistacally significant at all three LAA area. STE is well correlated with the other diagnostic techniques in evaluating LAA functions in patients with SR (r; 0,26), however, in patients with AF, STE was segmentally different but it was correlated in global strain and strain rate(0,46). In both rhytm groups, the patients' with SEC strain and strain rate values were low(SR and AF global strain and strain rate 17,7 vs.