Sivas'ta farklı sosyoekonomik düzeye sahip semtlerdeki ilköğretim okulları ve çocuk yuvası öğrencilerinde a grubu beta hemolitik streptokok taşıyıcılığı ve penisilin direncinin araştırılması
Investigation on the group A beta-hemolytic streptococcal carrier state and penicilin resistance in students of primary schools and orphanage children in regions with varying socioeconomical levels in Sivas
  1. Tez No: 192206
  2. Yazar: AYŞE ŞAHİN
  3. Danışmanlar: PROF.DR. ÖMER POYRAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mikrobiyoloji, Microbiology
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 50
Özet
ÖZETBu çalışma, Sivas il merkezinde farklı sosyoekonomik düzeye sahipsemtlerdeki ilköğretim okulu öğrencileri ile çocuk yuvasında bulunan çocuklardaAGBHS taşıyıcılık oranını saptamak, sosyoekonomik düzeyin taşıyıcılık oranınaetkisinin olup olmadığını araştırmak ve elde edilen AGBHS'ların penisilineduyarlılık durumlarını göstermek amacıyla yapıldıSosyoekonomik düzeyleri farklı semtlerde bulunan 3 ilköğretim okulundaöğrenim gören toplam 576 öğrenciden ve Sağlık Hizmetleri ve Çocuk EsirgemeKurumuna bağlı çocuk yuvasında barınan 67 çocuktan boğaz sürüntüsü alındı.Alınan inceleme örnekleri koyun kanlı agar besiyerine ekilerek kültürleri yapıldı.Kültürlerden elde edilen beta hemolitik streptokoklar basitrasin deneyine alındı.Basitrasine duyarlı olan beta hemolitik streptokoklar AGBHS olarak kabul edildi.Yapılan çalışmalar sonucunda çocuk yuvası öğrencilerinin 11'inde (%16,4),sosyoekonomik düzeyi düşük olan 100. Yıl ilköğretim okulu öğrencilerinin17'sinde (%8,9), sosyoekonomik düzeyi orta olan Fevzi Paşa İlköğretim okuluöğrencilerinin 10'unda (%5,2), sosyoekonomik düzeyi iyi olan Selçuk Anadoluilköğretim okulu öğrencilerinin 13'ünde (%6,8) AGBHS pozitifliği saptandı. Eldeedilen bu sonuçlar kıyaslandığında sosyoekonomik düzeye göre ilköğretimokulları arasında istatistiksel olarak anlamlı farklılık bulunmazken, çocukyuvasından elde edilen sonuçlar ilköğretim okullarına göre daha yüksek bulunmuşolup istatistiksel olarak da anlamlıdırİzole edilen AGBHS'ların Kirby Bauer disk difüzyon yöntemi ile penisilinG'ye karşı duyarlılıkları da araştırılmış olup tümü penisilin G'ye duyarlı olarakbulunmuştur.
Özet (Çeviri)
SUMMARYThis study was carried out to determine the group A beta-hemolyticstreptococcal (AGBHS) carrier state in students of primary schools in regionswith varrying socioeconomical levels and children of orphanage ,and toinvestigate whether socioeconomical level had any impact on the GABHS carrierstate, and to determine the susceptibility of GABHS? against penicillin.The total of 576 students from 3 primary schools and 67 childrenboarded in the orphanage were enrolled in the investigation. A throat swab wastaken in each child by swabbing the posterior pharynx and tonsils. The swabspecimens was then cultured by streaking onto a blood agar plate. Beta hemolyticstreptococci isolated were then identified as GABHS on the basis of bacitracinsenstivityThe study demonstrated that 11(16.4)of chidren from the orphanage,17(8.9%) of students of the 100.Yıl primary school (socioeconomically low),10(5.2%) of students of the Fevzi Paşa primary school (socioeconomicallymedium), 13(6.8%) of students of the Selçuk Anadolu primary school(socioeconomically high) had GABHS positivity.