Tip II diyabetli periodontitis hastalarında periodantal tedavinin fruktozamin ve hemoglobin alc seviyelerine etkisi
Effect of periodontal therapy on fructosamine and hemoglobin alc values in type II diabetes mellitus patients with chronic periodontitis
  1. Tez No: 192207
  2. Yazar: AYSUN AKPINAR
  3. Danışmanlar: PROF.DR. TAMER ATAOĞUL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Periodontoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 58
Özet
ÖZETBu araştırmada, Tip II diyabetli kronik periodontitis hastalarında başlangıçperiodontal tedavisinin klinik parametreler ve kanda HgA1c, fruktozamin ve AKŞüzerine etkilerinin değerlendirilmesi amaçlandı.Çalışmaya 24'ü kadın, 26'sı erkek toplam 50 birey katıldı. Bu hastaların 30'utedavi, 20'si kontrol grubuna dahil edildi. Tedavi grubuna başlangıç periodontal tedavisi,diğer kontrol grubuna ise çalışma süresince hiçbir tedavi ya da oral hijyen eğitimindebulunulmadı. Hastaların klinik olarak değerlendirilmesinde plak indeksi (P ), gingivalindeks (G ), sondlama cep derinliği (SCD), mobilite (PTD) ve ağız kokusu (HMD)ölçümleri yapıldı. Ayrıca her hastadan 10-12 saatlik açlık döneminden sonra sabah saat8.30-10.00 arasında yaklaşık 5 ml kan alındı.
Özet (Çeviri)
EFFECT OF PERIODONTAL THERAPY ON FRUCTOSAMINE ANDHEMOGLOBIN A1C VALUES IN TYPE II DIABETES MELLITUSPATIENTS WITH CHRON C PERIODONTITISSUMMARYThe aim of this study was to evaluate the effect of Phase 1 periodontal therapy onclinical parameters and HgA1c, fructosamine and feasting blood glucose levels in Type2 DM patients with chronic periodontitis.Out of fifty patients, 24 females and 26 males, were included in the study. Thirty ofthem were in test group (TG) and the rest were on control group (CG). Test groupreceived Phase 1 periodontal therapy, however, control group received neitherperiodontal therapy nor oral hygiene instructions. Clinical evaluation of the patientsconsisted of; Plaque index (PI), Gingival index (GI), probing depth (PD), mobility(PTV) measurement and oral malodour (HMV) evaluations. Also 5ml of venous bloodsample were taken from every patient at 8:30-10:00 a.m. after 10 to 12 hours of fasting.These evaluations were repeated after 3-month period. For fructosamine, 3-weekmeasurements were also performed.At the end of the study, clinical parameters of the test group, decreased PI, GI,PD, and HLM values, except PTD were statistically significant (p0.05), but the increase in PD value were statistically significant. Also,HgA1c, fructosamine and fasting blood glucose levels were decreased statistically intest group, however none of the values changed statistically in control group.Within the limits of this study, conclude that periodontal therapy in Type II DMpatients with chronic periodontitis has favourable effects on metabolic control ofdiabetes.