Kronik sigara içiminin miyokard performans indeksi ve diyastolik fonksiyonlar üzerine etkisi
The effect of cronic smoking cigarette on the myocard performance and diastolic functions
  1. Tez No: 192214
  2. Yazar: SÜLEYMAN AYSEL
  3. Danışmanlar: PROF.DR. UĞUR KEMAL TEZCAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kardiyoloji, Cardiology
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Celal Bayar Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kardiyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 57
Özet
ÖZETSigaranın kardiyovasküler sistem üzerine olumsuz etkileri yıllardırçeşitli yönleriyle ele alınmıştır. Biz bu çalışmada sigaranın miyokardperformans indeksi ve diyastolik fonksiyonlar üzerine etkisini araştırmayıamaçladık.Çalışmaya 24 tane sigara içen, 23 tane sigara içmeyen kontrol grubuolmak üzere 47 kişi alındı.Vivid-3 Image Point ekokardiyografi ile konvansiyonel doppler ve dokuDoppler ile ölçümler alındı.Konvansiyonel Doppler ile alınan ölçümlerde, diyastolik fonksiyonugösteren IVRT ve Edt'de istatiksel anlamlı uzama saptandı.Doku Doppler görüntüleme ile alınan ölçümlerde sigara içen gruptaEm lateral, Em septal, Em inferior, bölgelerinde istatiksel anlamlıazalmalar saptandı. Em septal ve Em anterior kayıtlarında sigara paketyılıyla istatiksel anlamlı azalmalar saptandı.Hem doku Doppler hemde konvansiyonel Doppler ekokardiyografi ilehesaplanan sol ventrikül global fonksiyonunu gösteren myokardperformans indeksinde, bozulmayı gösteren istatiksel anlamlı artışlarsaptandı.(MPI:0,40'dan 0,50'ye çıktı, Modifiye Mpı 0,41'den 0,55'e çıktı.)Sigara içen grupta TY(Tricüspit Yetmezliği) istatiksel anlamlı düzeydedaha fazla gözlendi.Sonuç olarak, kronik sigara içimi diyastolik fonksiyon parametrelerinideğiştirerek diyastolik disfonksiyona gidişi hızlandırmaktadır. Ayrıca solventrikül global performansını bozmaktadır.
Özet (Çeviri)
SUMMARYAdverse aspects of smoking cigarettes on cardiovascular system havebeen dealt with for years from miscellaneous points of views. In thisstrenuous task we wholeheartedly aspired to research theinstantaneous consequences of perpetual tobacco-smoking on themyocardial performance index and diastolic functions.47 people were approved to take part in the task we endeavored toaccomplish; 24 of them were smoking and 23 were in the guided groupwho do not smoke at all. Expeditious measurements were quantifiedwith a Vivid-3 Image Point echocardiography and conventional Dopplerand tissue Doppler.In the assessments obtained by the conventional Doppler, astatistically significant increase was documented in both IVRT and Edtwhich display diastolic function.In the assessments obtained by the Doppler tissue ımaging, astatistically significant decrease in the cigarette smoking group wasprecisely elaborated in such ascertained areas as Em lateral, Emseptal and Em inferior.Also, imposingly indicative decreases were attained in Em septal andEm anterior records in accordance with the amounts of packets ofcigarettes smoked.Statistically meaningful increases in the patterns that inevitablyindicate decomposition were attained in myocardial performanceindex which indicates left ventricle global function calculated by means ofboth conventional Doppler echocardiography and Doppler tissueımaging.( MPI rose from 0,40 to 0,50 and Modified Mpi rose from0,41 to 0,55)In the cigarette smoking group, Tricuspid deficiency was documentedstatistically as much more critical.Consequently, chronic cigarette smoking escalates thestraightforward progression of diastolic dysfunction by radically alteringdiastolic function parameters. Moreover, smoking damages the leftventricle global performance.