Aurasız migren hastalarında atak döneminde ve ataklar arasında duyusal kapılamanın P50 potansiyeli ile değerlendirilmesi
The evaluation with P50 potential the sensory gaiting at ictal and interictal periods in migraine patients who without aura
  1. Tez No: 192272
  2. Yazar: SUAT KAMIŞLI
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. HANDAN IŞIN ÖZIŞIK KARAMAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Nöroloji, Neurology
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İnönü Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Nöroloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 45
Özet
7.ÖZETMigren; genetik olarak yatkın bireylerde, aralıklarla gelen veya bazensabit olabilen, genellikle tek taraflı yerleşim gösteren, zonklayıcı özellikte,kişinin günlük yaşam aktivitelerini engelleyecek derecede ve başın hareketleriile artan baş ağrılarıdır. Ağrı sırasında bulantı ve kusma olabilir. Hastalar ışıkve ses gibi çevreden gelen uyarılardan rahatsız olabilirler. Bugüne kadaryapılan sayısız çalışmaya rağmen migren etyopatogenezini tek bir teoriyleaçıklamak hala mümkün değildir. Migren etyopatogenezinin aydınlatmasında,objektif laboratuar metodlarının belirlenmesine yönelik elektrofizyolojikçalışmalar yapılmıştır.Duysal kapılama gereksiz uyaranlarının filtrelenmesinde sinir sistemitarafından önemsiz olarak değerlendirilen uyaranların seçilip atılabilmesindeve uyaran fazlalığının ortaya çıkarabileceği karmaşadan beyninkorunabilmesinde temel fizyolojik mekanizmadır. Duyusal kapılama,tekrarlayan işitsel uyaranlar sonrasında, işitsel uyarılmış potansiyelinamplitüdündeki değişikliklerin gözlemlendiği, P50 supresyon oranı gibideğerlerle ölçülebilir. Duyusal kapılamayı değerlendirmede en sık kullanılanelektrofizyolojik test ise P50 testidir.Migren patogenezinin aydınlatılmasına yönelik çalışmalarda üzerindeen çok durulan beyin sapı nukleusları ve nörotransmitterlerin aynı zamandaduyusal kapılamanın oluşumunda da önemli yer tuttuğu, bunun da P 50kapılama oranı ile değerlendirilerek migren patogenezi ve tedavisinde yenigörüşler ortaya koyabileceğini düşünerek bu çalışmayı yaptık.34Çalışma Şubat 2005- Mart 2006 tarihleri arasında nönü ÜniversitesiNöroloji Kliniği nörofizyoloji laboratuarında yapıldı. Çalışmaya, denek grubuolarak Uluslararası Başağrısı Derneği'nin 1998 yılı migren tanı kriterlerine göreaurasız migren tanısı konulan 17 aurasız migren hastası ve 18 sağlıklı gönüllükontrol grubu olarak alındı.Denek grubunda; atak sırasında ve interiktal dönemde P50 kayıtlamasıyapıldı. Deneklerin atak ve interiktal dönemleri P50 kapılama oranları arasındaistatistiksel olarak anlamlı fark bulunmamakla beraber interiktal dönemde P50kapılama oranı daha düşük bulundu.Deneklerin atak ve interiktal dönemleri ile kontrol grubu P50 kapılamaoranları arasında azalma saptandı.
Özet (Çeviri)
8. SUMMARYMigraine is increased headaches related to the movements of head in geneticallypredisposed persons, which comes periodically or sometimes constantly, generallyshows ünilateral settlement and throb character, and can also hinder daily lifeactivities.During the headaches, nausea and vomit can occur. Patients can disturbedfrom environmental stimulants such as ligth and voices. Despite many studies up todate, it is stil impossible to explain the etiopathogenesis of migraine with one uniquetheory.In the classification of etiopathogenesis of migraine, electrophysologic studieswhich aimed to determine the objective laboratory methods were done.Sensory gaiting is the basic physologic mechanism in the filtration ofunnecessary stimulants, in selecting and throwingthe stimulants evaluated unimportantbye the nervous system, and in protecting the brain from the chaos that may cause fromstimulant excess.