Koroner ektazisi olan hastalarda aortun elastik özellikleri ile serum c-reaktif protein arasındaki ilişkinin değerlendiirilmesi
  1. Tez No: 192368
  2. Yazar: İSA SİNCER
  3. Danışmanlar: PROF.DR. M. FERİDUN KOŞAR
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kardiyoloji, Cardiology
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İnönü Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kardiyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 57
Özet
7-ÖZETKoroner Ektazisi Olan Hastalarda Aortun Elastik Özellikleri İleSerum C-Reaktif Protein Arasındaki İ kinin Değliş erlendirilmesiAmaç: Önceki çalışmalar, kardiyovasküler hastalı ile aortik stifness ve C-klarreaktif protein (CRP) arasındaki iliş göstermektedir. CRP ve arterial stiffness,kiyiıkardiyovasküler hastalıklara bağ mortaliteninlı bağ z prediktörlerimsı olarakşdüşünülmektedir. Çalımamın amacıkoroner ektazisi (KAE) olan hastalarda aortikzı.stiffness ile inflamatuar markıolan CRP ilişr kisini araşrmaktıtıYöntemler: Serum CRP seviyeleri ve aortik stiffness parametreleri, aynı veyaşı rı .cinsiyette 28 koroner ektazili hasta ve 25 kontrol grubu karş tıldıHigh-sensitiflaşCRP seviyeleri, immunonefolometrik analiz yöntemiyle ölçüldü.
Özet (Çeviri)
8-SUMMARYEvaluation Of The Relationship Between Serum C-Reactive Protein andThe Elasticity Properties of The Aorta In Patients with Coronary ArteryEctasiaBackgroun and Objective: Previous studies have shown an association betweenC-reactive protein (CRP) and arterial stiffness in most cardiovascular diseases. CRPand arterial stiffness have been considered as independent predictors of cardiovascularmortality in cardiovascular disease. The aim of this study was to investigate therelationship between CRP, a marker of systemic inflammation and aortic stiffness inpatients with coronary artery ectasia (CAE).Methods: Serum CRP levels and aortic stiffness parameters were measured inCAE patients (n=28) and age-and gender-matched control subjects (n=25). High-sensitivity CRP levels were determined by an immunonephelometry assay.