Dopamin tedavisi alan idiopatik parkinson hastalarında kan homosistein düzeyinin araştırılması
Researching the blood homocysteine levels in patients with idiopatic parkinsons disease who were taking dopamin treatment
- Tez No: 192369
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. SİBEL ALTINAYAR
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Nöroloji, Neurology
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İnönü Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Nöroloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 53
Özet
7. ÖZETParkinson Hastalığı rigidite, tremor, bradikinezi ve postural instabilite ilekarakterize progresif nöron kaybının eşlik ettiği nörodejeneratif bir hastalıktır. L-Dopa Parkinson Hastalığının tedavisinde en etkili ilaçtır. Son yıllarda PH'ndaartmış plazma hcy düzeyleri tespit edilmiştir. Homosistein, metiyonindemetilasyonu ile oluşan ve transmetilasyon reaksiyonlarına katılan biraminoasittir. Homosistein Parkinson hastalarında L-Dopa'nın metilasyonu ileaçığa çıkar. Hiperhomosisteinemi organizma için toksiktir ve geniş klinikbulgularla birliktedir. Homosistein en fazla Santral Sinir Sistemini etkiler. Buyüzden PH'nın tedavisi süresince hcy seviyelerini saptamak önemlidir.Biz bu çalışmada L-Dopa veya dopamin agonistleri ile tedavi görenİdiopatik Parkinson hastalarında ve kontrol grubunda plazma hcy seviyelerinikarşılaştırmayı amaçladık. İdiopatik PH tanısını almış 35 hasta (yaş ortalaması:62.64±8.4) ve 14 sağlıklı kontrol grubu (yaş ortalaması: 57.4±7.9) araştırıldı.Plazma hcy değerlerinin ölçümü için kontrol ve en az 12 saat ilaçsız bırakılanhastalardan kan örnekleri alındı.Çalışmamızda hasta ve kontrol gruplarında plazma hcy seviyelerindeistatiksel olarak anlamlı fark bulunmadı. L-Dopa tedavisi alan 5 İdiyopatikParkinson hastasında plazma hcy seviyeleri yüksek bulundu.Hiperhomosisteinemi grubunda hcy seviyeleri ile L-Dopa tedavisi süresi ve dozuarasında istatiksel olarak anlamlı fark bulunmadı.
Özet (Çeviri)
8. SUMMARYParkinson?s Disease (PD) is a neurodejenerative disorder which ischaracterized with rigidity, tremor, bradikynesia and postural instability withinprogressive neuronal loss. L-Dopa is the most efficacious drug for the treatmentof PD. Elevated plasma hcy levels has been observed in PD in recent years.Homocysteine is an aminoacid which is formed by demethylation of methionineand is involved in transmethylation reactions. Homocysteine produces from theL-Dopa methylation in patients with PD. Hiperhomocysteinemia is toxic fororganism and is associated with wide range of clinical manifestations.Homocysteine is mostly affecting central nervous system. Therefore it isimportant to manage hcy levels during treatment for PD.In this study we aimed to compare the plasma hcy levels in patients withIdiopatic PD who were treated L-Dopa or dopamin agonists and healthycontrols. Thirty five patients with Idiopatic PD (mean age ± SD 62.4±8.4) and 14controls (mean age ± SD 57.4±7.5) were investigated. For measuring plasmahcy levels; blood samples were taken when patients were off any medicationsat least for 12 hours and controls.We found that the plasma levels of hcy stastically not significant inpatients and controls. The plasma hcy levels were higher in 5 patients withIdiopatic PD who were treated L-Dopa. We found that the levels of hcy and itsrelation with dosage and period of L-Dopa medication stastically not significantin hyperhomocysteinemia group.