Postoperatif boğaz ağrısına benzidamin hidroklorür ve dekspantenolün etkisi
The effect of benzidamine hydrochlorude and dexpanthenol to the sore throat postoperatively
  1. Tez No: 192370
  2. Yazar: HALİS CANPOLAT
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. NURÇİN GÜLHAŞ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İnönü Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 47
Özet
7. ÖZETPostoperatif Boğaz Ağrısına Benzidamin Hidroklorür ve Dekspantenolün EtkisiAmaç: Çalışmamızda postoperatif boğaz ağrısının önlenmesinde dekspantenol pastil ilebenzidamin hidrokloridin etkinliğini karşılaştırmayı amaçladık.Materyal Metod: Fakülte Etik Kurul ve hastaların onayı alındıktan sonra, genel anestezialtında operasyon planlanan ASA I-II, 15-70 yaş arası 180 erişkin olgu çalışma kapsamınaalındı. Operasyondan 30 dk önce Grup B'ye (n=60) bir defada 4 püskürtme Benzidamin HCIsprey ağız içerisine sıkıldı ve indüksiyona başlamadan 5 dakika önce bu işlem tekrarlandı.Grup D'ye (n=60) ise operasyondan 30 dakika önce 2 adet dekspantenol pastil ağızdaemdirildi. Grup K'ya (n=60) operasyondan 30 dk önce bir defada 4 püskürtme distile su ağıziçerisine sıkıldı. İlacı uygulayan kişi entübasyon, ekstübasyon ve postoperatifdeğerlendirmeye katılmadı. Anestezi indüksiyonu propofol 2-3 mg/kg + vekuronyum 0.1mg/kg + fentanil 1 micg/kg + lidokain 1 mg/kg ile sağlandı. Tüp kaf basıncı 20 mmHg (2640cmH2O) ile sabit tutuldu. İdamede %50 O2 + %50 N2O ve %2 sevofluran uygulandı. Hastaoperasyon sonrası ilk 24. saat boğaz ağrısı, ses kısıklığı ve öksürük açısından değerlendirildi.Bulgular: POBA insidansı Grup K' da % 23.3-66.6, Grup B' de % 11.6- 61.6, Grup D' de %36.6-8.3 arasında değişti.
Özet (Çeviri)
8.SUMMARYAim: In this study, we aimed the comparison of the effectivness in preventing sore throat ofusing dexpanthenol pastil and benzidamine HCl.Material and Methods: After the approval was taken from the faculties ethic council, 180adult cases who were ASA I-II and ages ranging between 15 and 70 were included for ourstudy, in order to be operated under general anesthesia. For benzidamine group (n=60) 30minutes before operation 4 times spraying into the mouth at once was performed and fiveminutes before then induction this process was reperformed. For dexpanthenol group (n=60)30 minutes before operation 2 pastils were given intraorally in order to be sucked were used.Distilled water 30 minutes before operation 4 times spraying into the mouth at once wasperformed for the control group (n=60). The performer of the drugs was not included for theintubation, extubation and postoperative evaluation. The induction of anesthesia was realizedwith propofol 2-3 mg/kg + vecuronium 0,1 mg/kg + fentanyl 1 micg/kg + lidocaine 1 mg/kg.42The cuff pressure was stabilized at 20 mmHg (26 cmH2O). The continuance was applied towith % 50 O2 + % 50 N2O and % 2 sevoflourane. The patient was evaluated for sore throat,hoarseness and coughing in the first 24 hours.Results: Postoperative sore throat incidence was ranging between 23,3-66,6 % in group K,11,6-61,6 % in group B and 36,6-8,3 % in group D.