Timpanoplasti operasyonlarında preoperatif anksiyete düzeyinin postoperatif boğaz ağrısına etkisi
The impact of pre-operative anxiety on post-operative sore throat in tympanoplasty
  1. Tez No: 941603
  2. Yazar: FATİH YILMAZ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NAZAN KOCAOĞLU BUĞRA
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Balıkesir Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 64
Özet
Giriş ve Amaç: Timpanoplasti, kronik otitis media ve sekellerine bağlı kulak zarındaki defektin, greftle onarıldığı cerrahi işlemdir. Anksiyete, kaynağı genellikle belirsiz huzursuz bir duygu olarak tanımlanır; operasyon sürecini ve postoperatif iyileşmeyi olumsuz yönde etkilemektedir. Postoperatif boğaz ağrısı (POBA), entübasyona bağlı gelişen bir komplikasyondur. Ses kısıklığı, yutma güçlüğü, öksürük gibi komplikasyonlar görülebilmektedir. Çalışmamızda, timpanoplasti operasyonlarında preoperatif anksiyete düzeyi ile POBA ve diğer entübasyon komplikasyonları arasındaki ilişkinin değerlendirilmesi amaçlandı. Gereç ve Yöntem: Balıkesir Üniversitesi Sağlık Uygulama ve Araştırma Hastanesi ameliyathanesinde, genel anestezi altında elektif timpanoplasti operasyonu planlanan 76 hasta çalışmaya alındı. Sosyodemografik verileri kaydedildi. Preoperatif STAI-S/T ölçeğine göre değerlendirildi; STAI-S ≤45 olanlar Grup D, STAI-S >45 ise Grup Y olarak kabul edildi. Premedikasyon için sedatif ilaç uygulanmadı. Standart monitörizasyon yapıldı; KAH, NIBP, SpO2 değerleri kaydedildi. Standart anestezi indüksiyon protokolü uygulanarak endotrakeal entübasyon yapıldı. Operasyon sonlandırılmadan önce parasetamol 10 mg/kg ve tramadol 1 mg/kg uygulandı. Hastaların 0, 2, 4, 12 ve 24. saatlerde POBA, bulantı-kusma, öksürük ve ses kısıklığı skorları kaydedildi. NRS>4 olan hastalara kurtarıcı analjezi olarak deksketoprofen 50 mg IV uygulandı. Bulgular: İstatiksel analize göre gruplar arasında demografik veriler açısından anlamlı fark saptanmadı (p>0.05). Grup Y'de (n=26), Grup D'ye (n=50) göre postoperatif 0, 2, 4, 12 ve 24.
Özet (Çeviri)
Introduction and Objective: Tympanoplasty is a surgical procedure in which a defect in the tympanic membrane due to chronic otitis media and its sequelae is repaired with a graft. Anxiety is defined as an uneasy feeling of uncertain origin and has a negative impact on the operative process and postoperative recovery. Postoperative sore throat (POBA) is a complication of intubation. Complications such as hoarseness, dysphagia and cough may be observed. In our study, we aimed to evaluate the relationship between preoperative anxiety level and POBA and other intubation complications in tympanoplasty operations. Materials and Methods: Seventy-six patients scheduled for elective tympanoplasty under general anaesthesia in the operating room of Balıkesir University Health Practice and Research Hospital were included in the study. Sociodemographic data were recorded. Preoperative STAI-S/T was evaluated according to the STAI-S/T scale; STAI-S ≤45 was considered as Group D, and STAI-S >45 was considered as Group Y. No sedative drugs were used for premedication. Standard monitoring was performed; HR, NIBP, SpO2 values were recorded. Endotracheal intubation was performed by applying standard anaesthesia induction protocol. Paracetamol 10 mg/kg and tramadol 1 mg/kg were administered before the operation was terminated. POBA, nausea-vomiting, cough and hoarseness scores were recorded at 0, 2, 4, 12 and 24 hours. Dexketoprofen 50 mg IV was used as rescue analgesia to patients with NRS>4. Results: According to statistical analysis, no significant difference was found between the groups in terms of demographic data (p>0.05).