Periodontal sağlıklı, gingivitisli, kronik periodontitisli ve kronik periodontitisli osteoporozlu bireylerin dişeti oluğu sıvısı alkalen fosfataz ve osteokalsin değerlerinin karşılaştırılması
The comparision of alkaline phospatase and osteocalcin values of gingival crevicular fluid in individuals periodontally healthy, with gingivitis, with choronic periodontitis and choronic periodontitis-osteoporosis
  1. Tez No: 192382
  2. Yazar: FAHRİ KAVRUT
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. ADNAN TEZEL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Periodontoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 75
Özet
ÖZETBu çalışmanın amacı; periodontal yönden sağlıklı, gingivitisli, kronik periodontitisli vehem kronik periodontitisli hemde osteoporozlu bireylerden elde edilen dişeti oluğu sıvısı(DOS) örneklerinde, kemik yapım ve yıkım mekanizmasında önemli rolleri olduğu düşünülenOsteokalsin (OC) ve Kemik Alkalen Fosfataz (ALP) seviyelerinin tedavi öncesi ve tedavisonrası değerlerinin saptanarak bu değerler ile klinik indeks değerleri arasındaki ilişkininincelenmesidir. Ayrıca insanları etkileyen en yaygın kemik hastalığı olan osteoporozunperiodontal sağlık ve periodontal tedavi üzerine olan etkilerinin de araştırılmasıdır.Çalışmaya, Atatürk Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesine farklı nedenlerden dolayımüracaat eden 60 bayan dahil edildi. Çalışma protokolüne göre bireyler dört gruba ayrıldı.Periodontal yönden sağlıklı 15 bayan I. grubu, gingivitisli 15 bayan II. grubu, periodontitisli15 bayan III. grubu, periodontitisli ve osteoporozlu 15 bayan IV. grubu oluşturdu.Çalışmamıza dahil edilen tüm bireylere çalışma protokolü hakkında bilgi verildi ve onaylarıalındı. Araştırma kapsamındaki her bireyin periodontal durumunu saptamak amacıyla Silnessve Löe'nin plak indeksi (P ) , Löe ve Silness'in gingival indeksi (G ), klinik ataşman seviyesi(KAS) ve sondalama derinliği ölçümleri yapıldı.Çalışmaya dahil edilen tüm bireylerden DOS örnekleri alındı. Bu amaç için standart®stripler kullanıldı ve bu striplerdeki DOS hacmi Periotron® 8000 cihazıPeriopaperkullanılarak ölçüldü. DOS örnekleri, OC ve ALP seviyelerinin tespit edilmesi için AtatürkÜniversitesi Tıp Fakültesi Merkez Laboratuarlarında ELISA ve otoanalizor yöntemlerikullanılarak çalışıldı.Bu çalışmada DOS miktarının sağlıklı bireylere göre gingivitisli ve periodontitislibireylerde arttığı ve bu artışın hastalığın şiddeti ile ilişkili olduğu tespit edildi. Gruplarınbaşlangıç P , G ve SD değerleri ile DOS OC konsatrasyonu ve total değeri arasındaki pozitifkorelasyon bulunurken(p0,05).
Özet (Çeviri)
SUMMARYThe aim of this study is to study the relationship between the clinical index values andvalues determined pretreatment and posttreatment values and the values of Bone AlkalinePhosphatase (ALP) and Osteocalcin (OC) levels considered to play important part in theformation and destruction of bone mechanism in gingival crevicular fluid (GCF) samplesobtained from individuals periodontally healthy, with gingivitis, chronic periodontitis andosteoporosis. Besides, the effects of osteoporosis, most commonly bone disease affectingpeople, on the periodontal health and periodontal treatment are also aimed at.The 60 females applied to Dentistry Faculty, Atatürk University for different reasonwere divided into four groups according to the study protocol. The 15 females periodontallyhealthy composed the 1 st. (I.group), 15 females with gingivitis the II nd. group, 15 femaleswith periodontitis the III rd, and 15 with periodontitis and osteoporosis the IV th. group. Allthe individuals included were informed about the study protocol and their approval was taken.In order to determine the periodontal situation of every individual included the study, plaqueindex (PI) of Silness and Loe, gingival index (GI) of Silness and Loe, clinical attachmentlevel (CAL) and probing depth (PD) measures were taken.GCF samples were taken from all the individuals included. To perform this, standartPeriopaper® stripes were used and the GCF volumes of these stripes were measured by usingPeriotron® 8000. GCF samples were analyzed at Central Laboratories of Atatürk UniversityMedicine Faculty using EILSA and auto-analizator methods in order to determine the OC andALP levels.In the analysis, it was observed that GCF amount increased in individuals withgingivitis and periodontitis when compared to those who are healthy and that this increase hada relation with the seriousness of the disease. Though there found to be a positive correlationbetween initial PI,GI,PD values of the groups and GCF OC concentration and total value(p0,05).