Periodontal olarak sağlıklı gingivitisli ve kronik periodontitisli bireylerde serum ve diş eti oluğu sıvısındaki matriks metalloproteinaz 8, semaforin 4d ve peptidilarginin deiminaz 2 seviyelerinin belirlenmesi
Determi̇nation of levels of matrix metalloproteinase 8, semaphorin 4d and peptidarginine deiminase 2 in serum and gingival crevicular fluid in periodontally healty, gingivitis and periodontitis individuals
  1. Tez No: 487564
  2. Yazar: GÖZDE VEYİSOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET SAĞLAM
  4. Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İzmir Katip Çelebi Üniversitesi
  10. Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Periodontoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 231
Özet
Bu klinik çalışmada periodontal olarak sağlıklı (K), gingivitisli (G) ve kronik periodontitisli (KP) bireylerin serum ve diş eti oluğu sıvısındaki (DOS) matriks metalloproteinaz 8 (MMP8), semoforin 4D (SEMA4D) ve peptidilarjinin deiminaz 2 (PAD2) seviyelerinin incelenmesi amaçlandı.Bu moleküllerin birbirleriyle ve klinik parametrelerle olan ilişkileri ve ayrıca periodontal tedavi sonrası 1. ve 3. aylardaki biyokimyasal ve klinik parametrelerdeki değişimler arasındaki ilişki değerlendirildi. sistemik olarak sağlıklı, sigara içmeyen, kronik periodontitisli (KP grubu, n=20), gingivitisli (G grubu, n=20) ve periodontal olarak sağlıklı (K grubu, n=20) 60 bireyden diş eti oluğu sıvısı ve serum örnekleri toplandı. Ayrıca tüm klinik parametreler başlangıçta tüm gruplar için kaydedildi. Sadece KP grubu için cerrahisiz periodontal tedavi sonrası 1. Ve 3. aylarda DOS ve serum örneklemeleri ve klinik kayıtlar tekrarlandı. Örneklerdeki MMP8, SEMA4D ve PAD2 seviyeleri enzim ilintili immün test (ELISA) ile belirlendi. KP grubunda tüm klinik parametreler, G ve K gruplarına göre istatistiksel olarak anlamlı düzeyde yüksek tespit edildi. DOS'daki PAD2, SEMA4D ve MMP8 total miktar seviyelerinin G ve KP gruplarında K grubunkinden anlamlı derecede yüksek saptandı. Ek olarak KP grubundaki örneklenen cepler başlangıçta sondalamada kanama varlığı olmasına göre aktif periodontal cep (APC) ve pasif periodontal cep gruplarına (PPC) ayrıldığında, DOS total PAD2 ve SEMA4D miktarlarının APC grubunda PPC grubuna göre anlamlı derecede fazla olduğu belirlendi. . Bununla birlikte DOS MMP8 total miktarı açısından APC ve PPC grupları arasında anlamlı fark tespit edilememiştir. SEMA4D ve MMP8'in serum konsantrasyonları, G ve KP gruplarında K grubuna göre anlamlı derecede yüksek düzeyde saptanmış, PAD2 'nin serum konsantrasyonları açısından ise gruplar arasında anlamlı fark bulunmamıştır. KP grubuna uygulanan cerrahisiz periodontal tedavi sonrası 1.ayda DOS PAD2, SEMA4D ve MMP8 total miktarlarında anlamlı bir azalma olduğu görülmektedir. APC grubunda başlangıçta yüksek seviyelerde bulunan DOS PAD2, SEMA4D ve MMP8'in total miktarının cerrahisiz tedavi sonrası 1. ayda anlamlı oranda azaldığı görülmektedir. PPC grubunda başlangıç ile karşılaştırıldığında tedavi sonrasında DOS PAD2 ve SEMA4D total miktarlarında anlamlı bir değişim tespit edilmemişken, DOS MMP8 total miktar seviyesinin cerrahisiz tedavi sonrası 1.ayda anlamlı oranda azaldığı belirlenmiştir. Çalışmamızda SEMA4D ve PAD2'nin periodontitis patogenezinde rol oynayabileceği, periodontitisin aktif ve pasif dönemlerinin birbirinden ayırt edilmesinde de kullanılabilecek aday biyolojik belirteçler olabileceği bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
In this clinical trial, it was aimed to investigate the matrix metalloproteinase-8 (MMP8), semophorin 4D (SEMA4D) and peptidaryline deiminase-2 (PAD2) levels in serum and gingival crevicular fluid (GCF) of periodontally healthy (C), gingivitis (G) and chronic periodontitis (CP) individuals. The association of these molecules between each other and with clinical parameters and also the association of the changes in these biochemical and clinical parameters at 1 and 3 months after periodontal therapy were evaluated. GCF and serum samples were collected from 60 systemically healthy, non-smoker chronic periodontitis (CP group, n = 20), gingivitis (G group, n = 20) and periodontally healthy individuals (C group, n = 20) and all clinical parameters were recorded for all groups at baseline. GCF and serum samplings and clinical records were also repeated at 1 and 3 months after non-surgical periodontal therapy for only CP group. MMP8, SEMA4D and PAD2 levels in the samples were determined by enzyme-linked immunosorbent assay (ELISA). All clinical parameters were significantly higher in the CP group than the G and C groups. The GCF total amount of PAD2, SEMA4D and MMP8 total levels were found to be significantly higher in the G and CP groups than in the C group. In addition, when the sampled periodontal pockets in the CP group were divided into active periodontal pocket (APP) and passive periodontal pocket (PPP) groups according to the presence of bleeding on probing at baseline, GCF total amount of PAD2 and SEMA4D were significantly higher in the APP group than in the PPP group. However, no significant difference was found between the APP and PPP groups in terms of the total amount of GCF MMP8. Serum SEMA4D and MMP8 levels were found to be significantly higher in G and CP groups than in C group, and there was no significant difference between groups in terms of serum concentrations of PAD2. A significant decrease was found in the total amount of GCF PAD2, SEMA4D and MMP8 at 1 month after nonsurgical periodontal treatment in CP group. The total amount of GCF PAD2, SEMA4D and MMP8, which were initially high in the APP group, decreased significantly in the first month after periodontal treatment. In PPP group ,there was no significant difference in the total amounts of GCF PAD2 and SEMA4D after treatment compared to baseline, but GCF total amount of MMP8 decreased significantly at 1month after periodontal treatment. No significant change in serum SEMA4D concentration was detected after periodontal treatment compared to baseline but the PAD2 and MMP8 levels in serum decreased significantly in the first mounth after nonsurgical periodontal treatment in the CP group. In our study it was found that SEMA4D and PAD2 may play a role in the pathogenesis of gingivitis and periodontitis. These molecules may be candidate biomarkers that can be used to distinguish between active and passive periods of periodontitis.