Plağa bağlı gingivitisli, kronik periodontitisli ve periodontal olarak sağlıklı bireylerde DNA hasarının bir markırı olarak total tükürük 8-hidroksideoksiguanozin seviyelerinin değerlendirilmesi
The evalution of total saliva 8-hydroxydeoxyguanosine levels as a marker of dna damage in plaque-induced gingivitis, chronic periodontitis and periodontally healthy individuals
- Tez No: 192383
- Danışmanlar: DOÇ.DR. YASİN ÇİÇEK
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Periodontoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 61
Özet
ÖZETReaktif oksijen türleri (ROS) çeşitli hücre fonksiyonların düzenlenmesinde önemli roloynar. ltihabi durumlar süresince polimorfonükleer lökositlerden salınan ROS, canlılardaoksidatif hasara neden olur. DNA hasarı bu oksidatif hasarın bir kısmını oluşturur. 8-hidroksideoksiguanozinin (8-OHdG) oksidatif hasarı değerlendirmede yaygın olarakkullanılan markırlardan biridir. Bu çalışmanın amacı plağa bağlı gingivitisli, kronikperiodontitisli ve periodontal olarak sağlıklı bireylerde, oksidatif DNA hasarının bir markırıolan 8-hidroksideoksiguanozinin total tükürük seviyelerini değerlendirmekti. Ayrıca bumolekülün klinik parametrelerle olan ilişkisi de incelenmiştir.Çalışmaya, Atatürk Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesine farklı nedenlerden dolayımüracaat eden toplam 60 birey dâhil edildi. Çalışma protokolüne göre bireyler üç grubaayrıldı. Periodontal olarak sağlıklı 20 birey I.Grubu, plağa bağlı gingivitisli 20 hasta II. Grubuve kronik periodontitisli 20 hasta III. Grubu oluşturdu. Çalışmamıza dâhil edilen tümbireylere çalışmanın amacı ve yöntemi hakkında bilgi verildi ve her bireyden yazılıaydınlatılmış onam alındı. Araştırma kapsamına alınan bireylerin periodontal durumunusaptamak amacıyla Silness ve Löe'nin plak indeksi (PI), Löe ve Silness'in gingival indeksi(GI) kullanıldı. Ayrıca klinik ataşman seviyesi (KAS) ve sondalama derinliğine (SD) bakıldı.Eş zamanlı olarak tüm bireylerden stimüle edilmiş total tükürük örnekleri alınarak 8-OHdG seviyeleri ELISA testi yardımıyla değerlendirildi. Çalışmamızda elde edilen bulgularıngruplar arası karşılaştırmalarda bağımsız örnekler için ANOVA testi kullanıldı. Laboratuarbulguları ve klinik parametreler arası ilişkiyi analiz etmek için de Pearson korelasyon testikullanıldı.Periodontal olarak sağlıklı bireylerden alınan tükürük örneklerinde 8-OHdG seviyesisaptanabilir düzeyde bulundu. Bu bulgu tükürüğün DNA hasarlarının biyomarkırı olan 8-OHdG analizi için uygun bir sıvı olduğunu göstermektedir.Plağa bağlı gingivitisli ve sağlıklı bireylerdeki molekül seviyeleri arasında istatistikselolarak anlamlı bir fark yoktu (p>0.05).
Özet (Çeviri)
SUMMARYReactive oxygen species (ROS) are important signaling molecules in the regulation ofvarious cellular processes. They can be generated from polymorphonuclear leukocytes (PMN)during inflammatory conditions. ROS cause oxidative damage in living organisms. DNAdamage is a part of this damage. 8-hydroxydeoxguanosine (8-OHdG) is one of the mostcommonly used markers for evaluating oxidative damage. The aim of this study was toevaluate the levels of 8-hydroxydeoxguanosine in whole saliva from plaque inducedgingivitis, chronic periodontitis and periodontally healty individuals as an oxidative DNAdamage marker. The association of this molecule and clinical parameters was also evaluated.The subject population was consisted of 60 volunteers who were attended to the AtatürkUniversity Dentistry Faculty for different causes. The age of the individuals ranged between29-58. According to the study protocol the subjects were divided into three groups. Group Iconsisted of 20 periodontally healthy subjects, whereas 20 subjects with plaque inducedgingivitis were classified as group II and 20 subjects with chronic periodontitis were classifiedas group III. The protocol of investigation was explained and written informed and signedconstent were taken from each individual. Examination was performed by using plaque index(PI) (Silness&Löe), gingival index (GI) (Löe&Silness), clinical attachment level (CAL) andprobing depth (PD) to determine the clinical condition.Stimulated whole saliva samples were collected from all individuals at similar time. 8-OHdG levels were determined by enzyme-linked immunosorbent assay.8-OHdG levels were detectable in saliva samples of periodontally healthy individuals andit means saliva is a suitable liquid for 8-OHdG evalution.Statistically there was significant difference between chronic periodontitis groupand the other groups (p0.05). This result points out theenhanced DNA damage in tissue cells of individuals with chronic periodontitis.