Osteolitik kemik metastazlarında farklı radyoterapi doz-fraksiyon şemaları sonrasında radyoterapiye yanıtın sübjektif ve objektif değerlendirmesi
Subjective and objective evaluation of radiotherapy response after different radiotherapy dose-fraction applications in osteolitic bone metastases
  1. Tez No: 192434
  2. Yazar: FATİH GÖKSEL
  3. Danışmanlar: PROF.DR. MÜGE AKMANSU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Onkoloji, Oncology
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Radyasyon Onkolojisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 83
Özet
Osteolitik kemik metastazlı 34 hasta iki farklı 10fr×3 Gy ve 5fr×4 Gy'lik doz-fraksiyonşeması sonrası, tedavi cevabı yönünden kemik mineral dansitesi ve ağrı yanıtı yönündendeğerlendirmek için Nisan 2005 - Nisan 2006 tarihleri arasında çalışmaya alındı.Hastaların 18'i 10fr×3 Gy'lik ve 16'sı 5fr×4 Gy'lik radyoterapi tedavi kollarına alınmıştır.Palyatif ağrı tedavisi etkinliğinin değerlendirilmesinde hastanın kendi değerlendirmesi esasalınılarak; 1. gün`den 15. güne kadar günlük, son olarak 45. gün olmak üzere VAS ağrı skalasıyönünden değerlendirildi. BMD tedavi öncesi ve tedaviden sonraki 6. ay olmak üzere DXA(dual enerji X-ray absopsiyometri) ile iki kez ölçüldü.Ağrının cevabında iki farklı doz-fraksiyon şemasında da zamanla istatistiksel anlamlıazalma olmasına rağmen, iki grup arasında istatistiksel bir fark bulunamadı (p=0.387). 10fr×3Gy'lik doz-fraksiyon şemasında osteolitik alanlarda BMD'de ortalama %23,4'lük istatistikselolarak anlamlı bir artış görülürken (p0.605).Osteolitik kemik metastazlarında iki farklı 10fr×3 Gy ve 5fr×4 Gy'lik doz-fraksiyonşeması sonrası ağrı cevabı ve BMD yönünden birbirine üstünlükleri bulunmamıştır. Kemikmineral dansitometre ölçümleri, radyoterapi tedavi cevabını bölgesel olarak daha hassas veobjektif olarak gösterebilmektedir.
Özet (Çeviri)
For this purpose 34 patients with are studied in April 2005-April 2006 for evaluatation ofthe radiation treatment response with bone mineral density between 10fr×3 Gy and 4x5 Gydose-fractions.18 of the patients have taken 10fr×3 Gy and 16 of the patients have taken 5fr×4 Gyradiotherapy treatment. Having taken the patient?s self evaluation as basis in the pain tratmentefficiency; the pain intensity is evaluated with respect to VAS pain scale from 1st day to 15day daily, and finally at 45th day. BMD is measured with DXA (dual energy X-rayabsorptiometry) two times; before treatment and on 6 months.Even though there is a significant statistical decrease in the two different dose-fractiontreatment with respect to time, no difference is found between the two groups (p=0.387). It isevaluated that BMD has a 23.4% increase in the 10fr×3Gy dose-fraction treatment group(p0.605).No predominance is found with respect to pain response and BMD between 10fr×3 Gyand 5fr×4 Gy dose-fraction treatment groups. Bone mineral density measurements locallyindicates radiotherapy response more precisely then other conventional method.