Beş farklı seramik restorasyon yapım yönteminde marjinal uyumların in-vitro olarak değerlendirilmesi
In vitro evaluation of marginal adaptation in five different ceramic restoration fabricating techniques
  1. Tez No: 192505
  2. Yazar: ÇAĞRI URAL
  3. Danışmanlar: PROF.DR. YAVUZ BURGAZ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Protetik Diş Tedavisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 92
Özet
ivÖZETBEŞ FARKLI SERAM K RESTORASYON YAPIM YÖNTEM NDE MARJ NALUYUMLARIN IN-VITRO OLARAK DEĞERLEND R LMESÇağrı URAL, Doktora TeziOndokuz Mayıs Üniversitesi , Samsun, Haziran 2006Diş hekimliği pratiğinde seramik uzun yıllardır kullanılmaktadır. Seramikmateryalinin makaslama ve çekme streslerine karşı dayanımının yetersiz olması nedeniile metal bir alt yapı ile desteklenmesi metal-seramik restorasyonların günümüze kadaryaygın olarak kullanılmasına yol açmıştır. Ancak metal alt yapının ışık geçirgenliğiniengellemesi ve korozyon özelliği ayrıca restorasyonda ilave bir kalınlığa yol açmasımetal desteksiz seramikler için arayışın sürmesine neden olmuştur. Dentalrestorasyonların uzun ömürlü olabilmesi için mekanik özelliklerinin yanındarestorasyonların marjinal uyumları da çok önemli bir faktördür. Bu nedenlearaştırmamızda son yıllarda klinik uygulamaya girmiş olan tamamı seramikrestorasyonlarla birlikte metal destekli seramik restorasyon yapım tekniğinin marjinaluyum açısından değerlendirilmesi amaçlanmıştır.Kesilmiş dişleri temsil eden 50 adet örnek standardizasyonu sağlamak amacıile 6 mm kron boyu, 1.2 mm basamak genişliği ve her iki aksiyel duvarda 6º 'likkoniklik açısına sahip olacak şekilde paslanmaz çelikten hazırlandı. Her biri 10 adetörnek içeren 5 gruba ayrıldı. Paslanmaz çelik diş modelleri üzerine test örneği olarakCercon, Cerec-3, IPS Empress 2, In-Ceram ve son olarak metal destekli seramik kronlarhazırlandı. Test örneklerinin marjinal uyumlarının değerlendirilmesi amacı ile SEMmikroskobunda örneklerin simantasyonundan önce dikey, simantasyonundan sonradikey ve yatay yönde ölçümleri yapıldı. Son olarak simante edilmiş test örnekleri akrilikrezin içerisine gömüldü ve kesitleri alınarak bu kesitler üzerinde internal uyumölçümleri yapıldı ve tek yönlü anova testi ile istatistiksel olarak değerlendirildi.Çalışmamızın sonucunda, yatay ve dikey yönde en başarılı marjinal uyumdeğerlerini Cerec-3, internal uyum açısından ise en başarılı değerleri IPS Empress 2kronlar verdi. Araştırma bulguları marjinal uyum açısından değerlendirildiğinde metaldestekli seramik kronlar tamamı seramik restorasyonların gerisinde kaldı. Simantasyondikey yöndeki marjinal uyum değerlerini olumsuz yönde etkilemesine rağmen araştırmabulgularımız değerlendirildiğine tüm test örnekleri dikey, yatay ve internal uyumaçısından klinik kabul edilebilir sınırlar içerisinde yer almışlardır.
Özet (Çeviri)
vABSTRACTIN VITRO EVALUATION OF MARGINAL ADAPTATION IN FIVE DIFFERENTCERAMIC RESTORATION FABRICATING TECHNIQUESÇağrı URAL, Ph.D. ThesisOndokuz Mayıs University Samsun, June 2006Ceramic have been used in dentistry for many years. Due to insufficientstrength of ceramic material against shear and tensile stresses, utilization of anunderlying supportive metal framework has led to widespread use of ceramics indentistry. However, as metal framework impedes light transmission, it requiresadditional thickness on the restoration, and as the framework may be subject tocorrosion, search has continued for a ceramic material without metal framework. Inaddition to its superior mechanical properties, marginal adaptation of the restoration isan important factor for dental material to be long lasting. Therefore, the purpose of thisstudy was to evaluate fabrication techniques of recently introduced all-ceramicrestorations, together with metal-ceramic restorations in terms of marginal adaptation.A total of 50 stainless steel models representing prepared teeth were fabricatedwith a crown length of 6 mm, shoulder width of 1.2 mm, and convergance angles of 6˚on both axial walls, in order to obtain standardization. They were divided into 5 groupsof 10 models. Cercon, Cerec-3, IPS Empress 2, In-Ceram and porcelain fused to metalceramic crowns were fabricated over these stainless steel tooth models as testspecimens. Marginal adaptation of the test specimens were measured vertically beforecementation, and horizontally and vertically following cementation, by using scanningelectron microscope (SEM). Finally, cemented specimens were embedded in acrylicresin blocks, sectioned and measured for internal adaptation, and the results werestatistically analyzed with one-way ANOVA.In this study, the highest vertical and horizontal marginal adaptation values wereobtained with Cerec-3, while the highest internal adaptation values were observed onIPS Empress 2 crowns. When marginal adaptation values were considered, all of themetal-ceramic crowns were surpassed by all-ceramic crowns. Although verticalmarginal adaptation values were observed to be negatively influenced by thecementation procedure, all test specimens were observed to be within the clinicallyacceptable limits in terms of vertical, horizontal and internal adaptation.