Taurin'in endotoksemide lökosit fonksiyonları üzerine etkisi
The effect of taurine on leukocyte functions in endotoxemia
  1. Tez No: 192510
  2. Yazar: HÜSAMETTİN ERDAMAR
  3. Danışmanlar: PROF.DR. NURTEN TÜRKÖZKAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Biyokimya, Biochemistry
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Tıbbi Biyokimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 104
Özet
ÖZETBu çalışmadaki amacımız in vitro olarak endotoksinin stimüle ettiği nötrofillerdeki respirator burstaktivitesini incelemek ayrıca endotoksin ile birlikte antioksidan bir aminoasit olan taurinuyguladıktan sonra taurinin nötrofillerin antibakterisidal ve antiinflamatuar fonksiyonları üzerineetkisini incelemektir. Çalışmamızın bir diğer amacı da taurinin bu etkilerinin nötrofillerde hangikonsantrasyonlarda yaptığını belirlemektir.Bu amaçla her bir grupta 10 adet olacak şekilde 4 ayrı kobay grubu oluşturuldu. Endotoksinuygulamasından sonra (4 mg/kg) nötrofil MPO-H2O2-Halid sistem aktivitesinin arttığını ve bununlailgili olarak nötrofil taurin miktarının azalmasına bağlı olarak Tau-CI miktarının yükseldiği, NO2.- veNO3.- seviyesinin aynı şekilde artığını gözledik. Bir antioksidan olarak kullanmayı düşündüğümüztaurinin etkisi karşımıza çelişkili sonuçlar şeklinde çıkmıştır. Tek başına taurin verdiğimizde (300mg/kg) hücrede taurin artışı beklerken taurin transporterlerinin inhibe olmasına bağlı olarak taurinmiktarı azaldı ve buna bağlı olarak MPO-H2O2-Halid sistemin aktivitesi endotoksin grubunki ile aynıidi. Tek başına taurin, NO2.- miktarı üzerinde etkili değildi. Ancak taurin, endotoksin ile birlikteverildiğinde MPO-H2O2-Halid sisteminin aktivitesini kontrol grubuna göre azalttı. Buna bağlı olarakda Tau-CI miktarı da paralel olarak azaldı.Sonuç olarak taurinin enfeksiyon durumunda uygulamasının etkili olduğunu, ancak enfekte olmamışsağlıklı deneklerde bir antioksidan olarak kullanılabilirliğinin uygun olamadığını düşünüyoruz. Ayrıcataurinin etkisinin doza bağlı olarak in vivo şartlarda in vitro şartlardan farklı olabileceğineinanıyoruz.
Özet (Çeviri)
SUMMARYOur aim was to investigate the respiratory burst activity of neutrophils stimulated by endotoxin invitro, and the effect of taurine, an antioxidant amino acid, on neutrophil antibactericidal andantiinflammatory functions after its application with endotoxin. We also investigated at whichconcentration taurine did those effects in neutrophils.For this purpose, guinea pigs were divided into four groups (control, taurine, endotoxemia, taurineplus endotoxin), ten in each. We observed that activities of neutrophil MPO-H2O2-Halide systemincreased and neutrophil taurine decreased leading to increase in levels of Tau-Cl and NO2.- and NO3.-after endotoxin administration (4 mg/kg). Taurine was observed to have conflicting effects. Althoughan increase in cellular taurine was anticipated when it was given alone (300 mg/kg), taurine levelsdecreased due to inhibition of taurine transporters leading to the same MPO-H2O2-Halide systemactivity as in endotoxin group. Taurine alone was not effective on NO2.- levels. But when taurine wasadministered with endotoxin, MPO-H2O2-Halide system acitivity decreased compared to that incontrol group. Therefore Tau-CI level decreased miktarı da paralel olarak azaldı.In conclusion, we thought that taurine administration during infection is benefical, but it is notconvenient to use it as an antioxidant in uninfected healty subjects. We also believe that in vivo effectsof taurine may be different from in vitro in a dose-dependent manner.