Taurin'in endotoksin aracılıklı eNOS, iNOS, MPO ve ksantin oksidaz ekspresyonu üzerine etkisi
The effect of taurıne on endotoxın medıated eNOS, iNOS, MPO and Xanthıne oxıdase expressıon
  1. Tez No: 288703
  2. Yazar: YASEMİN AKTAŞ ÖZTÜRK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NURTEN TÜRKÖZKAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Biyokimya, Biochemistry
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tıbbi Biyokimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 136
Özet
Bu çalışmada endotoksin uygulandıktan sonraki 6. saatte kobaylarda karaciğer, kalp, böbrek ve beyin dokularına ait eNOS, iNOS, MPO ve XO enzimlerinin ekspresyonları incelendi. Diğer taraftan bu enzim ekspresyonları üzerine taurinin etkisi araştırıldı.Bu amaçla kontrol, endotoksemi, taurin ve endotoksemi+ taurin olmak üzere 4 farklı kobay grubu oluşturuldu. Bunun için 4 mg/kg endotoksin ve 300 mg/kg taurin intraperitonel olarak uygulandı. Kontrol grubuna ise intraperitonel serum fizyolojik verildi. Uygulamadan 6 saat sonra ise tüm grupların karaciğer, kalp, beyin ve böbrek dokuları alındı ve bu dokularda eNOS, iNOS, MPO ve XO enzimlerinin ekspresyonları RT-PCR yöntemi ile tayin edildi.Tüm dokularda, endotoksin uygulandıktan sonra eNOS ekspresyonu sabit kalırken iNOS, MPO ve XO enzimlerinin ekspresyonlarının arttığı gözlendi. Antiinflamatuvar ve antioksidan özelliği bilinen taurinin bu enzimlerin ekspresyonları üzerine olan etkisi tüm dokularda araştırıldı. Taurinin eNOS ekspresyonu üzerinde hiçbir etkisi görülmezken iNOS ekspresyonunu tüm dokularda inhibe ettiği görüldü. Taurinin XO ekspresyonu üzerine karaciğer ve kalp dokusunda gözlenen etkisi ilginçti. Endotoksin etkisi ile artan XO ekspresyonunun taurin verilmesinden sonra daha fazla artığı görüldü. Beyin ve böbrek dokusunda ise taurin XO ekspresyonu üzerine etkisiz kaldı. MPO ekspresyonu ile ilgili olarak tüm dokularda birbirine benzer bulgular elde edildi. Endotoksin aracılı MPO artışı taurin verildikten sonra aynı seviyede kaldı. Taurinin endotoksin ile birlikte verildiğinde MPO oluşumunu aynı düzeyde tutarak hücreleri korumaya çalıştığını düşünmekteyiz.
Özet (Çeviri)
In this study we aimed to investigate the eNOS, iNOS, MPO and XO enzymes? expression profiles at liver, heart, kidney and brain tissues of rats at 6th hour after endotoxin administration.For this purpose, guinea pigs were divided into 4 groups as; contol, endotoxine, taurine and endotoxine plus taurine. 4 mg/kg endotoxine and 300 mg/kg taurine was administared intraperitonally to the animals. Only serum physiologic was adminastered to the control group. Six hours after administration, liver, heart, kidney and brain tissues of all groups were collected and examined the expression levels of eNOS, iNOS, MPO ve XO enzymes via RT-PCR procedure.After endotoxin administration, iNOS, MPO and XO expressions were found to be upregulated while eNOS expression was constant at al tissues. Taurine has been known to have anti-inflammatory and antioxidant properties. The effect of taurine on the expression of these enzymes was also invesigated at all tissues. It was detected that taurine has an inhibitory effect on iNOS expression at all tissues but has no effect on eNOS expression. The effect of taurine on the liver and heart tissues? XO expression was interesting. The increased XO expression after endotoxin exposure was seen to be more upregulated after taurine administration. At brain and kidney tissues, taurine had no effect on XO expression. Regarding to MPO expression all tissues showed similar results. The degree of endotoxin mediated MPO increase stayed at the same degree. We think that when taurine was applied with endotoxin, it tends to protect cells by preventing the inhibition of MPO expression.