Patellar kartilajın MR 3D/WATS/C3f tekniği ile görüntülenmesi ve bulguların artroskopi ile karşılaştırılması
Evaluation of patellar cartilage with 3D/WATS/C3f MR imaging and the comparison of the findings with arthroscopy
  1. Tez No: 192525
  2. Yazar: KARTAL ULUSOY
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. AYLİN YÜCEL
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Radyodiagnostik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 61
Özet
ÖZETPATELLAR KARTİLAJIN MR 3D/WATS/C3f TEKNİ İLEĞİGÖRÜNTÜLENMESİVE BULGULARIN ARTROSKOPİ KARŞİLE ILAŞTIRILMASIDr. Kartal UlusoyAmaç: Patellar kondromalaziyi değerlendirmede 3D/WATS/C3f MRgörüntüleme tekniğ doğinin ruluğunun değerlendirilmesidir.Materyal ve Metod: Ön diz ağ sı gelen 34 hasta (34 diz) prospektifrı ileolarak MRG ve sonrasında artroskopi ile değerlendirildi. Aksiyel imajlar,3D/WATS/C3f görüntüleme (TR: 20 msn, TE: 8 msn, FA: 50º, FOV: 150 mm, kesitkalı ğ 3 mm, matriks 196x256, NEX: 2) ile ve 1.5 Tesla cihaz ile elde olundu.nlııPatellar kondromalazinin her evresinde görüntüleme tekniğ duyarlı özgüllükinin lık,ı rı .ve doğruluk değerleri hesaplandı two-tailed Mc Nemar testi ile karş tıldıve laşBulgular: Toplam 68 faset MRG ve artroskopi ile değerlendirildi.Artroskopide 42 (%61.7) faset normaldi. Erken evre (Evre 1 ve 2) patellarkondromalazide duyarlık, özgüllük ve doğlı ruluk değerleri sı yla %67 ve %100,rası%81 ve %95, %80 ve %96 idi. İ evrede (Evre 3 ve 4) tüm sonuçları duyarlık,leri n lıözgüllük ve doğruluk değerleri %100 olarak bulundu.
Özet (Çeviri)
SUMMARYEVALUATION OF PATELLAR CARTILAGE WITH 3D/WATS/C3f MRIMAGING AND THE COMPARISON OF THE FINDINGS WITHARTHROSCOPYDr. Kartal UlusoyPurpose: To assess the accuracy of 3D/WATS/C3f MR imaging for theevaluation of chondromalacia of the patella.Materials and Methods: Thirty-four patients (34 knees) with pain in the anteriorpart of the knee were prospectively examined with magnetic resonance (MR) imagingand subsequent arthroscopy. Axial images were obtained by using 3D/WATS/C3fMR Imaging (TR: 20 msec, TE: 8 msec, flip angle: 50º, 150 mm field of view, 3 mmthickness, 196 x 256 matrix, NEX: 2) with a 1.5-T MR machine. The sensitivity,specifisity and accuracy of the imaging technique in the diagnosis of each stage ofpatellar chondromalacia were determined and compared by using the Mc Nemar two-tailed analysis.Results: A total of 68 facets were evaluated with MR imaging and arthroscopy.Arthroscopy showed that 42 (61.7%) facets were normal. Sensitivity, specifisity andaccuracy in early grade (grade 1 and 2) of chondromalacia patella were 67% and100%, 81% and 95%, 80% and 96%, respectively. In advanced grade (grade 3 and4), all results for sensitivity, specifisity and accuracy were 100%. There was statisticaldifference only in Grade 1 lesions (p< 0.05). In this group false negative rate andfalse positive rate were 1.4% and 14.7%, respectively.Conclusion: 3D/WATS/C3f MR Imaging of knee revealed higher sensitivity,specifisity and accuracy in the advanced grade of patellar chondromalacia comparedto the early grade. In our opinion, the reason of low sensitivity in Grade 1 lesions wasthe superiority of MR imaging in showing the early changes in the cartilage withoutsurface changes which could not be detected with arthroscopy.