Yeni tanı konmuş hipertansif bireylerde kalp hızı değişkenliği ve kalp hızı türbülansı
Heart rate variability and heart rate turbulence in newly diagnosed hypertension
  1. Tez No: 192524
  2. Yazar: CELAL KİLİT
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. ERSEL ONRAT
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kardiyoloji, Cardiology
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kardiyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 63
Özet
YEN TANI KONMUŞ H PERTANS F B REYLERDE KALP HIZIDEĞ ŞKENL Ğ VE KALP HIZI TÜRBÜLANSIDR. CELAL K L TÖZETHipertansiyonu olan hastalarda, ventriküler aritmi ve buna bağlı anikardiyak ölüm (AKÖ) riski artmıştır. Çalışmamızda, yeni tanı konmuş vekardiyovasküler hedef organ hasarı henüz gelişmemiş hipertansiyonhastalarında, AKÖ riskinin belirlenmesinde kalp hızı değişkenliği (KHD) vekalp hızı türbülansının (KHT) yerinin araştırılması amaçlanmıştır.Daha önce hipertansiyon tanısı almamış, hipertansiyon dışındabaşka herhangi bir kardiyak hastalığı olmayan ve hipertansiyona bağlıherhangi bir kardiyovasküler hedef organ hasarı gelişmemiş 38 hasta (yaşortalaması 51±12 yıl, 26 kadın, 12 erkek), hipertansiyon grubunuoluşturdu. Kontrol grubu ise 56 sağlıklı, gönüllü, erişkin bireyden (yaşortalaması 49±12 yıl, 43 kadın, 13 erkek) oluştu.Hipertansiyon grubunda, kontrol grubu ile kıyaslandığında, SDNN veSDANN değerleri anlamlı derecede azalmış olarak bulundu (sırasıylap=0.005, p=0.002).
Özet (Çeviri)
HEART RATE VARIABILITY AND HEART RATE TURBULENCE INNEWLY DIAGNOSED HYPERTENSIONDR. CELAL K L TSUMMARYVentricular arrhythmia and sudden cardiac death (SCD) riskincreased in patients with hypertension. In our study, we aim to investigatethe place of heart rate variability (HRV) and heart rate turbulence (HRT) inSCD risk determination in newly diagnosed hypertensive patients withoutcardiovascular target organ damage.Thirty eight patients (average age 51±12 year, 26 women, 12 men)who had not hypertension diagnosis beforehand, who had not any cardiacdisease except for hypertension and who had not any cardiovasculartarget organ damage secondary to hypertension, were constitutehypertension group. Control group was constituted from 56 adult, healthyvoluntaries (mean age 49±12 year, 43 women, 13 men).When the hypertension group compared with control group, SDNNand SDANN values were found significantly decreased in hypertensiongroup (p=0.005, p=0.002, respectively).