Ataksili hastalarda yaşam kalitesinin değerlendirilmesinde iki farklı indeksin karşılaştırılması
Comparison of two different indexes in evaluation of quality of life in patients with ataxia
  1. Tez No: 192566
  2. Yazar: NESLİHAN DUYGU BAĞCI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. A. SAADET OTMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Physical Medicine and Rehabilitation
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 91
Özet
Ataksili hastalarda yaşam kalitesini değerlendiren 2 farklı anketinkarşılaştırılması amacıyla uygulanan bu çalışma, Hacettepe Üniversitesi Fizik Tedavive Rehabilitasyon Yüksekokulu, Nörolojik Rehabilitasyon Ünitesi'nde yapılmıştır.Çalışmaya başka bir sistemik, romatolojik ve ortopedik hastalığı olmayan, FriedreichAtaksisi, Spinoserebellar Dejenerasyon, Multiple Skleroz, serebellar tümör veserebellar inme tanısı ile izlenen, toplam 21 hasta alınmıştır. Olgulara başlangıçta ve4. haftada düşme değerlendirmesi, Uluslararası Yardımcı Ataksi DeğerlendirmeÖlçeği (UYADÖ), Berg Denge Ölçeği (BDÖ), Fonksiyonel Bağımsızlık Ölçümü(FBÖ), Kısa Form-36 Sağlık Anketi (KF-36) ve Nottingham Sağlık Profili (NSP)değerlendirmeleri uygulanmıştır.
Özet (Çeviri)
The study, that was aimed to compare two different quality of life questionnaires inpatients with ataxia, was carried out in Hacettepe University, School of PhysicalTherapy and Rehabilitation. A total of 21 patients with the diagnosis of Friedrich?sAtaxia, Spinocerebellar Degeneration, Multiple Sclerosis, Cerebellar Tumor andCerebellar Stroke and without any other systemic, romatologic and orthopedicdisesases are included in the study. Fall assessment, International Cooperative AtaxiaScale (ICARS), Berg Balance Scale (BSS), Functional Independence Measure(FIM), Short Form-36 (SF-36) and Nottingham Health Profile (NHP) measurementsare applied to the subjects in the beginning and in the 4th week of the study. After themeasurements in the beginning, convenient with the measurement results, homeprograms that consist of strengthening, stabilization, coordination exercises, balanceand gait training are given to the patients.