Doğumsal kalp hastalığı olan 0-2 yaş grubu çocuklarda ameliyat sonrası parenteral beslenmede balık yağı emülsiyonu kullanımının biyokimyasal ve immün parametreler üzerine etkilerinin araştırılması
Research on the effects of post surgery parenteral fish oil on biochemical and immune parameters in aged 0-2 with congenital hearth disease
  1. Tez No: 192565
  2. Yazar: YETER ÇELİK
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. EMİNE YILDIZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Diyetetik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 102
Özet
Başkent Üniversitesi Hastanesi'nde Pediatrik Kalp Damar Cerrahisi'nde cerrahioperasyon geçiren ve ameliyat sonrası total parenteral beslenme (TPN) desteğiverilen , 0-2 yaş arasında, 18 doğumsal kalp hastası üzerinde çalışma yapılmıştır.TPN alacak hastalar rastgele 2 gruba ayrılarak, 5 gün süreyle Grup 1'e soya yağıemülsiyonu (Ivelip®) ile birlikte balık yağı emülsiyonu (Omegaven®) verilirkenGrup 2'ye sadece soya yağı emülsiyonu verilmiştir. Birinci ve altıncı gün kanörnekleri alınmıştır. Kardiyak cerrahi geçiren çocuklarda erken dönemlerdeuygulanan cerrahi prosedürler, sıvı kısıtlaması, hiperglisemi gibi nedenlerle cerrahisonrası yeterli beslenme sağlanamamaktadır. Bu nedenle hem Grup 1'de hem deGrup 2'de vücut ağırlığında kayıp oluşmuştur. Birinci gün ile altıncı gün arasındakivücut ağırlığındaki fark anlamlı bulunmuştur (P0.05), Grup 2'de trigliserid ve total kolesteroldüzeylerinde anlamlı bir artış görülmüştür (P0.05).
Özet (Çeviri)
This study was performed on congenital heart disease patient aged 0-2 whounderwent surgical operationsand have been provided, Total Parenteral Nutrition(TPN) support in the Department of Pediatric Cardiology of Baskent UniversityHospital. Patients to receive TPN support were randomly divided into two groupsand one of the groups were given soya oil based lipid emulsion (Ivelip®) and fish oilemulsion (Omegaven®) whereas Group 2 were only given soya oil emulsion over aperiod of five days. Children who undergo cardiac surgery cannat to be providedwith suffient nutrition in the postoperative period due to reasons such as surgicalprocedures applied in the early phases, fluid restriction and hyperglycemia. Resultingweight losses were observed in both patient groups in our study.