2-6 aylık bebeği olan kadınların emzirmeyi aile planlaması yöntemi olarak kullanma durumu ve etkileyen faktörler
Use of breast feeding as a family planning method by the women with 2-6 months old babies and the effective factors
- Tez No: 192573
- Danışmanlar: DOÇ.DR. FÜSUN TERZİOĞLU, PROF.DR. KAFİYE EROĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Doğum ve Kadın Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 124
Özet
vÖZETTÜRK, R., 2-6 Aylık Bebeği olan Kadınların Emzirmeyi Aile PlanlamasıYöntemi Olarak kullanma Durumu ve Etkileyen Faktörler, HacettepeÜniversitesi Sağlık Bilimleri Enstitüsü Doğum ve Kadın HastalıklarıHemşireliği, Yüksek Lisans Tezi, Ankara, 2006. Bu çalışma 2-6 aylık bebeği olankadınların emzirmeyi aile planlaması yöntemi olarak kullanma durumları veetkileyen faktörleri belirlemek amacıyla tanımlayıcı olarak yapılmıştır. Araştırmanınörneklemini, Kars Doğum ve Çocuk Bakım Evi Hastanesinde doğum yapmış 2-6aylık bebeği olan 196 kadın oluşturmuştur. Veriler Veri Toplama Formu aracılığı ilekadınların evlerinde yüz yüze görüşülerek 20 Şubat 17 Nisan 2006 tarihleri arasındatoplanmıştır. Verilerin değerlendirilmesinde, yüzdelik hesaplaması, Pearson Chi-Square, Fisher's Exact Testi kullanılmıştır. Çalışmada kadınların %34'ünündoğumlarından sonra emzirmeyi kontraseptif amaçlı (EKA) kullandıklarıbelirlenmiştir. Kadınların %26,6'sının emzirmeyi kontraseptif amaçlı kullanırkengebe kaldıkları saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
viABSTRACTTÜRK, R., Use of Breast Feeding as a Family Planning Method by theWomen with 2-6 Months Old Babies and the Effective Factors, HacettepeUniversity, Institute of Health Sciences, Obstetric Nursing Program, Master?sThesis, Ankara, 2006. This descriptive study was carried out to determine theutilization of breast feeding as a family planning method, and the factors effective onit. The sampling comprised of 196 women with 2-6 months old babies, whodelivered in the Maternity Hospital of Kars. The data were collected withquestionnaires completed by means of face to face interviews at home with thesubjects from February 20 to April 17, 2006. Percentage estimation, Pearson Chi-Square and Fisher?s Exact Test were used in data evaluation. It was found that thewomen used the Lactational Amenorrhea (LAM) method in their (34%). Anotherfinding is that the women became pregnant for 26.6% after their current gestationwhile they use LAM as a contraceptive method.