İlköğretim ikinci kademe Türkçe derslerinde okuma stratejilerinin okuduğunu anlama üzerindeki etkisi
The effect of reading strategies on reading comprehension in the primary school
  1. Tez No: 211829
  2. Yazar: MEHMET TEMİZKAN
  3. Danışmanlar: PROF.DR. ABDURRAHMAN GÜZEL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Dilbilim, Eğitim ve Öğretim, Türk Dili ve Edebiyatı, Linguistics, Education and Training, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türkçe Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 420
Özet
Okuma bir yazının harflerini ve sözcüklerini tanımaya, bunların anlamlarını kavramaya yönelik bir etkinliktir. Birey ve toplum hayatında çok önemli bir yer tutan bu etkinlik, öğrenmenin temel aracıdır. Hayat boyunca öğrenilen bilgilerin önemli bir kısmı okuma yoluyla elde edilir. Bu arastırma okuma stratejilerinin öğrencilerin bilgilendirici metinleri okuduğunu anlama seviyeleri üzerindeki etkisini tespit etmek amacıyla yapılmıstır. Arastırmanın evreni, Ankara ili merkez ilçelerindeki ilköğretim okullarında okumakta olan sekizinci sınıf öğrencileridir. Arastırmanın örneklemini ise bu öğrenciler içinden bilgilendirici metinleri okuduğunu anlama düzeyi açısından aralarında anlamlı iliski bulunmayan 24'er kisilik iki öğrenci grubu olusturmaktadır. Bu iki öğrenci grubundan Altındağ ilçesi Nihat Basakar ?lköğretim Okulu 8/B sınıfı deney grubunu; Etimesgut ilçesi Nasreddin Hoca ?lköğretim Okulu 8/A sınıfı ise kontrol grubunu olusturmaktadır. Arastırmada deney grubu öğrencileriyle birlikte yedi hafta boyunca okuma stratejilerine göre düzenlenmis olan dersler islenmis; kontrol grubunda geleneksel öğretime devam edilmistir. Arastırma sonucunda deney grubu öğrencilerinin deney öncesi basarı testi ortalama puanı 25,83 iken bu değer deney sonrasında 38,25 düzeyinde gerçeklesmistir. Okuma stratejilerinin uygulandığı deney grubu öğrencilerinin bilgilendirici metinleri okuduğunu anlama düzeyi testine ait basarı puanları deney öncesinden sonrasına anlamlı farklılık göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Reading is a mental and intellectual activity which based upon the recognition and comprehension of a writing of letters, words, marks and their meanings. This activity is take on a very important role in the individual and society life and it?s the principle tool of learning. The very important part of knowledge is acquired by reading which beyond the life. The aim of this research is to determine the effects of reading strategies on student?s reading comprehension rates whith expository texts. The participants of research are 8th class students who are educated in the primary scools second level of Ankara center. This research is applied on two groups which are consisted 24 students. Tthere isn?t a meaningful relation in the between groups. Altındağ Nihat Basakar Primary School students (8/B) is experimental gruop, and Etimesgut Nasreddin Hoca Primary School students (8/A) is control group in this research. In this research is applied the lesson plans which are prepared according to reading strategies with experimental group during 7 weeks. The traditional method is applied whith control group. This datas are determined in the conclusion of research: The average point of experimental group is 25, 83 before experiment, and the average point of experimental group is 38, 25 after experiment.