İlköğretim okulu öğrencilerinin yazma kaygı ve tutukluğunun yazılı anlatım becerileriyle ilişkisi
The relationship between middle school student?s writing apprehension and blocking with their written expression skills
  1. Tez No: 278202
  2. Yazar: KEMAL ZEKİ ZORBAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MURAT ÖZBAY
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Bölümü
  12. Bilim Dalı: Türkçe Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 256
Özet
İlişkisel tarama modelinin kullanıldığı bu araştırmada, ilköğretim okulları ikinci kademe (6, 7 ve 8.sınıf) öğrencilerinin yazma kaygı ve tutukluk düzeyleri çeşitli değişkenlere göre tespit edilmeye ve yazma kaygısı ve tutukluğunun öğrencilerin yazılı anlatımlarıyla ilişkisi ortaya konmaya çalışılmıştır.Araştırmanın evrenini 2008-2009 eğitim-öğretim yılında Ankara ili merkez ilçelerinde (Altındağ, Çankaya, Etimesgut, Gölbaşı, Keçiören, Mamak, Sincan ve Yenimahalle) öğrenim gören ilköğretim ikinci kademe öğrencileri oluşturmuştur. Evrenin tamamına ulaşılamadığı için alt, orta ve üst sosyoekonomik çevrelerde (Mamak, Yenimahalle, Çankaya) eğitim gören 450 öğrenci örneklem olarak seçilmiştir.İlköğretim ikinci kademe öğrencilerinin yazma kaygılarını belirleyebilmek amacıyla Daly ve Miller (1975) tarafından geliştirilmiş olan Yazma Kaygısı Ölçeği Türkçeye uyarlanarak kullanılmıştır. Uyarlama çalışması sonrasında, pilot uygulama verileriyle yapılan faktör analizi sonucunda Yazma Kaygısı Ölçeği'nin; toplam varyansın % 53'ünü açıklayan ve zevk alma, ön yargı, değerlendirilme kaygısı, yazdıklarını paylaşma olarak adlandırılabilen dört faktörden oluştuğu tespit edilmiştir.Yazma tutukluğunu ölçmek amacıyla ise Rose (1981) tarafından geliştirilmiş olan Yazma Tutukluğu Ölçeği'nin tutukluğu ölçen maddeleri Türkçeye uyarlanmış ve bunlara bir madde daha eklenerek kullanılmıştır. Pilot uygulama verileriyle yapılan faktör analizi sonucunda bu maddelerin, toplam varyansın yaklaşık % 43'ünü açıklayan tek bir faktörden oluştuğu tespit edilmiştir.Öğrencilerin yazılı anlatım başarılarını belirleyebilmek amacıyla onlara çeşitli konular verilmiş ve her öğrencinin bu konulardan birini seçerek bir kompozisyon yazması istenmiştir. Bu kompozisyonlar üç değerlendirmeci tarafından, İlköğretim Türkçe Dersi 6-8.Sınıflar Öğretim Programı'nda (2006) yer alan Yazılı Anlatım Değerlendirme Formu kullanılarak değerlendirilmiştir.Öğrencilerin yazılı anlatımlarının tutarlılık düzeyini belirleyebilmek amacıyla Bamberg (1984) tarafından geliştirilmiş olan Metin Tutarlılığı Bütüncül Puanlama Anahtarı Türkçeye uyarlanarak kullanılmıştır.Ölçeklerden ve kompozisyonlardan elde edilen veriler analiz edilirken, SPSS 11.5 paket programı kullanılmıştır.Araştırmada yazma kaygısıyla ilgili şu sonuçlara ulaşılmıştır: İlköğretim ikinci kademe öğrencilerinin önemli bir kısmının (% 45,5) yazma kaygısı düşüktür. Öğrencilerin yarıdan fazlasında orta düzeyde yazma kaygısı vardır. Yazma kaygısı yüksek öğrenci sayısı (% 2,2) azdır. Kızlar yazmaktan daha fazla zevk almaktadır ve erkeklerin yazma kaygısı kızlara göre daha yüksektir. Sınıf düzeyi yükseldikçe öğrencilerin yazma kaygısı artmaktadır. Yazılı anlatım ve Türkçe dersi başarısı yükseldikçe yazma kaygısının düştüğü belirlenmiştir. Evine düzenli gazete ve dergi giren öğrencilerin yazma kaygısı düşüktür. Günlük tutan öğrencilerin de yazma kaygılarının düşük olduğu tespit edilmiştir.Yazma tutukluğuyla ilgili sonuçlar şunlardır: İlköğretim ikinci kademe öğrencilerinin % 5'inde yazılı anlatım çalışmaları esnasında sıklıkla yazma tutukluğu olmaktadır. Öğrencilerin önemli bir kısmında (% 60) bazen ya da ara sıra da olsa yazma tutukluğu görülmektedir. Yazılı anlatım ve Türkçe dersi başarısı yükseldikçe yazma tutukluğunun azaldığı tespit edilmiştir. Metin tutarlılığı ile yazma tutukluğu arasında anlamlı yönde zayıf ama pozitif bir ilişki olduğu tespit edilmiştir. Evine düzenli dergi giren öğrencilerin daha az yazma tutukluğu yaşadıkları belirlenmiştir.Yazma kaygısı ile yazma tutukluğu arasında olumlu, orta düzeyde ve istatistiksel olarak da anlamlı bir ilişki olduğu tespit edilmiştir. Yazma kaygısı ve yazma tutukluğuyla biçim, dil ve anlatım, yazım ve noktalama arasında olumlu, istatistiksel olarak anlamlı ancak düşük düzeyde bir ilişki olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
This research in which relational survey method was used tries to determine writing apprehension and blocking levels of middle schools students (6, 7, 8. grade) according to various variables and to reveal the relationship of writing apprehension and blocking with written expressions of the students.Population of the research comprises of middle school students in central districts (Altındağ, Çankaya, Etimesgut, Gölbaşı, Keçiören, Mamak, Sincan ve Yenimahalle) of Ankara in 2008-2009 academic year. Since the whole population could not be reached, 450 students studying in low, average and high socio-economic (Mamak, Yenimahalle, Çankaya) environments were chosen as sample.Writing Apprehension Test developed by Daly and Miller (1975) was adapted to Turkish and used in this research in order to determine writing apprehensions? of middle school students. According to the results of factor analysis made via pilot study data following the adaptation study, it was determined that Writing Apprehension Test is made up of four factors which can be named as appreciation, prejudice, evaluation apprehension, sharing what one writes explaining 53 % of the total variance.Items of Writer?s Block Questionnaire developed by Rose (1981) that measure the blocking were adapted to Turkish and they were used through adding another item to them, with the aim of writer?s block. According to the results of factor analysis made via pilot study data, it was found that blocking items comprises of one factor explaining 43% of the total variance.Students were given various subjects; and each student was asked to choose one of these subjects and write a composition, in order to determine written expression successes of the students. These compositions were evaluated by three raters via Written Expression Evaluation Form existing in Primary Education (Middle School) Turkish Course 6th, 7th and 8th Grades Curriculum (2006).Holistic Coherence Scale developed by Bamberg (1984) was adapted to Turkish and used so as to determine coherence level of written expressions of the students.Data obtained from scales and compositions were analyzed using SPSS 11.5 package.The present research findings about writing apprehension are as follows: A significant part of middle school students has low level of writing apprehension (45,5 %). More than half of the students have average level of writing apprehension. The number of students with high level of writing apprehension is few (2,2%). Females find more pleasure in writing, and males have higher level of writing apprehension compared to the females. Writing apprehension of students increases as the class level increases. It was found that writing apprehension decreases as written expression and Turkish course success increase. Writing apprehension of students having regular newspaper and journal in their houses is low. It was determined that writing apprehensions of students keeping a diary are low.The present research findings about blocking are as follows: 5 % of middle school students frequently experience writer?s block while doing written expression practices. A significant part of the students (60 %) goes through writer?s block, though from time to time. It was determined that writer?s block decreases as written expression and Turkish course success increase. It was determined that there is a weak but positive and significant relationship between text coherency and blocking. Students having regular journals in their houses have less writer?s block.It was determined that there is an average, positive and statistically significant relationship between writing apprehension and writer?s block. It was seen that there is a positive and statistically significant but low relationship between writing apprehension and writer?s block and form, content and voice, mechanics.