Kanal dolgusu yapılmış süt dişlerinde 4 farklı adeziv sistemin etkilerinin in vivo ve in vitro olarak incelenmesi
The evaluation of the in vivo and in vitro effects of four different adhesive systems in endodontically treated primary teeth.
  1. Tez No: 192599
  2. Yazar: BURCU ZÜLFİKAROĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. S. ATİLLA ATAÇ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Pedodonti Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 138
Özet
vÖZETZulfikaroglu B., Kanal Dolgusu Yapılmış Süt Dişlerinde Dört FarklıAdeziv Sistemin Etkilerinin İn Vivo ve İn Vitro Olarak İncelenmesi,Hacettepe Üniversitesi Sağlık Bilimleri Enstitüsü Pedodonti ProgramıDoktora Tezi, Ankara, 2006. Bu çalışmanın amacı, kanal tedavisi görmüşsüt dişlerindeki adeziv restorasyonların klinik ve radyolojik olarakdeğerlendirilmesi ve in vitro ortamda kanal tedavisi yapılmış süt dişlerinin dörtfarklı adeziv materyal ile restore edilmesini takiben mikrosızıntı ve diş-adezivara yüzeyinin incelenmesidir. Çalışmanın in vivo bölümde 75 süt azı dişinekalsiyum hidroksit patı kullanarak kök kanal tedavisi yapılmış ve ardındandişler 5 gruba (1:Amalgam (kontrol), 2: Total pürüzlendirme+ Prime&BondNT+ TPH, 3: Prime&Bond NT+ Dyract, 4: NRC+ Prime&Bond NT+ Dyract, 5:Prompt L-Pop+ F2000) ayrılarak restore edilmişlerdir. Dişler 1., 2., 3., 4., 5.,6., 9. ve 12. aylarda klinik ve radyolojik olarak kontrol edilmiştir. Klinik veradyolojik bulgular açısından en başarılı olarak Total pürüzlendirme+Prime&Bond NT+ TPH ve Prompt L-Pop+ F 2000 grupları bulunmuştur.Çalışmanın in vitro kısmında ise kanal tedavisi yapılan süt azı dişlerinde ikiendodontik irrigasyon solüsyonunun (%2.5'lik NaOCl ve %17'lik EDTA)restorasyon-diş ara yüzeyindeki mikromorfolojiye ve mikrosızıntıya olanetkileri değerlendirilmiştir. Çürüksüz süt azı dişlerinde standart sınıf IIkaviteler açılmış ve kök kanallarının kemomekanik preperasyonununardından örneklerde son irrigasyon solüsyonu olarak %2.5'lik NaOCl, %17'likEDTA veya serum fizyolojik kullanılmıştır. Kök kanalları Ca(OH)2 patı iledoldurulmuş ve ardından dişler in vivo kısımda olduğu gibi 5 alt grubaayrılarak aynı restoratif materyaller ile restore edilmişlerdir. Termosiklusuygulaması ve 90 günlük suda bekletme periyodundan sonrarestorasyonlarda meydana gelen okluzal ve gingival mikrosızıntı boyapenetrasyonu ve görüntü analizi ile değerlendirilmiştir. Rezin-dentin arayüzeyinin değerlendirilmesi amacıyla yeni örnekler hazırlanarak SEM altındaincelenmiştir. Test edilen restoratif sistemlerin her iki marjininde (okluzal vegingival) meydana gelen mikrosızıntının farklı irrigasyon rejimlerindenvietkilenmediği görülmüştür (p>0.05).
Özet (Çeviri)
viiABSTRACTZulfikaroglu B., The evaluation of the in vivo and in vitro effectsof four different adhesive systems in endodontically treated primaryteeth. Hacettepe University Health Sciences Institute PhD Thesis inPedodontics, Ankara, 2006. The aim of this study was the clinical-radiological evaluation of the adhesive restorations of endodontically treatedprimary molars and in vitro investigation of the microleakage and tooth-adhesive interface of the endodontically treated primary molars after they arerestorated with four different adhesive materials. In in vivo part of the study,75 primary molar root canals were filled with a calcium hydroxide paste andlater the cavities were divided into five groups (1:Amalgam (control), 2: Totaletch+ Prime&Bond NT+ TPH , 3: Prime&Bond NT+ Dyract 4: NRC+Prime&Bond NT+ Dyract; and 5: Prompt L-Pop and F2000) and restored.The teeth were evaluated both clinically and radiologically in months 1, 2., 3,4, 5, 6 ,9 and 12. According to clinical and radiological findings, the mostsuccessful groups were Total etch+Prime&Bond NT+ TPH and Prompt L-Pop+ F 2000 groups. In in vitro part of the study, the effects of twoendodontic irrigation solutions (2.5%NaOCl and 17% EDTA) on themicromorphology and microleakage in restoration-tooth interface of primarytooth with root canal treatment was evaluated. Standardized Class-II cavitieswere prepared in extracted, non-carious primary molars after which chemo-mechanical preparation of the root canals were performed. Final irrigation ofthe specimens were made with either 2.5% NaOCl, 17% EDTA or with saline.The root canals were filled with a Ca(OH)2 paste and the cavities were sub-grouped to be restored with the same restorative materials. Followingthermocycling and 90-day water storage period, the occlusal and gingivalmicroleakage of restorations were assessed with dye penetration and imageanalysis. Separate specimens were processed for SEM investigation of theresin-dentin interface.