Vücut dismorfik bozukluğunda serbest radikaller
Free dismorfik in body dysmorphic disorders
  1. Tez No: 192642
  2. Yazar: İSMET BİNGÖL
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. M. İHSAN OKUR
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi, Plastic and Reconstructive Surgery
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Fırat Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 96
Özet
I. ÖZETVücut Dismorfik Bozukluğunda Serbest RadikallerBu çalışmada, vücut dismorfik bozukluğunun (VDB) etyopatojenezindeestetik ameliyat için başvuran hastalar arasında serbest radikallerin rolü araştırıldı.Çalışmaya alınan hastalardan VDB kuşkusu olan hastalar uzman psikiyatristegönderildi. VDB olan 37 hasta (24 erkek, 13 kadın) ile 25 sağlıklı kontrol (15 erkek,10 kadın) çalışmamıza alındı.VDB'si olan ve kliniğimize cerrahi yaklaşım için başvuran hastaların %33'ünde vücutlarındaki kusurlara ilişkin zihinsel uğraşılar devam etti. Kalan hastalarise sorunlarında ciddi azalma olduğu ya da sorunlarının kalmadığını belirttiler.Hastalardan toplanan kan örnekleri uygun metodlarla çalışılarak serumMalonildialdehit (MDA), süperoksit dismutaz (SOD), glutatyon peroksidaz (GSH-Px) ve nitrik oksit (NO) düzeyinin göstergesi olan NO metabolitleri nitrit/nitratdüzeyleri çalışıldı.Bulgularımıza göre VDB olan hastalarda erkek/kadın oranı yaklaşık olarak2/1 idi ve genelde adelösan dönemde daha yaygın gözlenen VDB bizimçalışmamızda daha ileri yaşlara kayma eğilimindeydi.
Özet (Çeviri)
II. ABSTRACTFree Radicals in Body Dysmorphic DisorderIn the present study, the role of free radicals in the etiopathogenesis of bodydysmorphic disorder (BDD) was examined in patients with BDD who applied forreconstructive surgery. Thirty seven patients (24 males, 13 females) with BDD and25 healthy controls (15 males, 10 females) were enrolled in the study.In 33 percent of those, the occupations about their appearance persisted. Therest noted that their complaints decreased.The samples were obtained from venous vessels patients as using appropriatemethods malondialdehyde (MDA), superoxide dysmutase (SOD), glutationperoxidase (GSH-Px) and nitric oxide (NO) levels and nitrite/nitrate ratio weredetermined.In patients with BDD, male/female ratio was 2/1 and the mean age of washigher than expected.